Dlaczego wózki paletowe elektryczne są tak użyteczne?
Stając przed podjęciem decyzji “jaki wózek wybrać” wielu przedsiębiorców oraz właścicieli sklepów i magazynów przedkłada takie jak tutaj - wózki paletowe elektryczne nad te pozbawione napędu, czy ponad wózki widłowe czołowe. Dlaczego?
Z jednej strony paleciaki z napędem nie wymagają aż tyle wysiłku podczas obsługi, co tradycyjne paleciaki ręczne. Unoszenie oraz wprawienie w ruch tych urządzeń możliwe jest dzięki elektrycznemu wydajnemu napędowi.
Z drugiej strony - wózki paletowe elektryczne są znacznie mniejsze i tańsze niż wózki widłowe. Łatwiej nimi operować nawet w wąskich przejściach i korytarzach. A koszt ich zakupu jest nieporównywalnie niższy.
Wózki paletowe elektryczne stanowią połączenie najlepszych cech wózków paletowych oraz wózków widłowych, dając tym samym produkt - wielofunkcyjny, uniwersalny i przede wszystkim - sprawdzający się w warunkach magazynowych.
Rodzaje wózków paletowych elektrycznych
Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, jednak istnieje kilka rodzajów wózków paletowych elektrycznych. Wśród nich wyróżnić można:
- wózki paletowe elektryczne prowadzone;
- wózki paletowe elektryczne z platformą;
- wózki paletowe elektryczne z masztem.
Wózki paletowe elektryczne prowadzone
Wózki prowadzone najczęściej można spotkać w hipermarketach, marketach czy na halach produkcyjnych. Są one wyjątkowo łatwe w obsłudze, a do tego bardzo zwrotne dzięki czemu bez najmniejszego problemu mogą poruszać się nawet tam, gdzie panuje ruch pieszy.
Ich zwarta konstrukcja umożliwia także wykorzystywanie ich bezpośrednio na platformach ciężarówek w celu załadowania lub pobrania towaru. Ta niezwykle przydatna możliwość ułatwia pracę zarówno dostawcom, jak i pracownikom, którzy załadowany wprost z ciężarówki towar mogą przewieźć od razu bezpiecznie do magazynu, bez konieczności wykonywania dodatkowych zbędnych manewrów czy samodzielnego podnoszenia ładunków.
Wózki paletowe elektryczne z platformą
Wózki elektryczne z platformą powstały jako modyfikacja wózków prowadzonych. Od poprzedników różni je budowa - jak sama nazwa wskazuje, pojazdy tego typu zostały wyposażone w platformę lub podest (ewentualnie po prostu wyznaczone miejsce dla operatora). Co ważne - jest to nadal tylko i wyłącznie stojące miejsce, które osoba obsługująca wózek może zająć w trakcie jazdy wózka paletowego.
Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się, gdy operator musi z wózkiem przemierzać duże odległości - na wielkopowierzchniowych magazynach i halach.
Wózki paletowe elektryczne z masztem
To zdecydowanie najbardziej zaawansowany spośród wszystkich modeli wózków paletowych. Charakteryzuje go największa ze wszystkim w tej kategorii - wysokość podnoszenia. A to wszystko dzięki zamontowanemu masztowi, który umożliwia unoszenie ładunków nawet na kilka metrów, dzięki czemu paleciaki z masztem sprawdzają się również podczas obsługi magazynów średniego składowania.
Ceny wózków paletowych
Zdecydowanie najtańszymi spośród wózków paletowych są nieposiadające napędu - wózki paletowe ręczne, które można nabyć już za około 1-2 tysiące złotych. Jednak, jeśli mowa o elektrycznych paleciakach ich ceny są nieco wyższe, co wynika oczywiście z faktu posiadania napędu, większej wydajności czy większego udźwigu.
Cena zakupu wózka paletowego elektrycznego to ok 20 000 złotych za model prowadzony. Pojazdy z miejscem dla operatora lub masztem kosztują nieco więcej. Wciąż jednak jest zdecydowanie niższy wydatek niż w przypadku wózków widłowych czołowych (ich koszt zakupu to ok 60 tysięcy w przypadku takich jak tu - wózków spalinowych i ok 70 tysięcy dla tego typu jak tutaj - wózków czołowych elektrycznych.
A co jeśli 20 tysięcy złotych to wciąż za dużo i nie masz możliwości zakupu paleciaka elektrycznego? Są jeszcze inne opcje.
Wynajem, raty czy…
Obecnie, przedsiębiorcy, których nie stać na zakup nowego wózka paletowego elektrycznego nie mają już takich jak kiedyś powodów do zmartwień. Istnieją bowiem inne możliwości pozyskania sprzętu do swojej firmy. Zalicza się do nich:
- długo i krótkoterminowy wynajem wózków;
- możliwość zakupu urządzenia na raty;
- leasing sprzętu;
- zakup używanego paleciaka.
Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, jego możliwości finansowe oraz uwzględnić inne długoterminowe zobowiązania finansowe. Warto także dokonać szczegółowych kalkulacji (np. obliczyć koszt całkowity w przypadku zakupu ratalnego lub porównać kwotę wynajmu długoterminowego z kwotą zakupu używanego pojazdu) w celu wyboru jak najbardziej opłacalnego rozwiązania.
Podsumowanie
Jeśli szukasz sposobu na ułatwienie i usprawnienie przebiegu prac magazynowych, a dodatkowo chcesz zrobić to niewielkim nakładem kosztów - idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy uniwersalnych wózków paletowych elektrycznych. Wydajny napęd sprawia, że składowanie i transport ładunków przebiegają szybko i sprawnie, a praca jest lekka i cicha.