Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Sprawdzamy za i przeciw

Stoisz przed wyborem nowego odkurzacza? Wybór może nie być tak prosty, jak Ci się wydaje. Możesz postawić na klasyczny model workowy, odkurzacz bezworkowy, podłączany do prądu lub bezprzewodowy. Jak nie pogubić się wśród tylu możliwości? Dzisiaj zajmiemy się porównaniem odkurzaczy przewodowych i bezprzewodowych. Które sprawdzają się lepiej, jakie są ich wady i zalety? Wszystkiego dowiesz się już za chwilę.
  • 11.12.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Sprawdzamy za i przeciw

Klasyczny odkurzacz przewodowy – czy to wciąż dobry wybór?

Odkurzacze przewodowe w ostatnich latach ewoluowały – są cichsze, mniejsze i lżejsze. Z jakiegoś powodu nie zostały wyparte przez nowości, czyli modele bezprzewodowe i hit ostatnich lat, roboty sprzątające. Jakie są ich mocne strony?

Zalety odkurzaczy przewodowych

Chociaż odkurzacze bezprzewodowe kuszą brakiem kabla, to jego obecność w sprzęcie też może być sporym atutem i ułatwieniem. Stałe podłączenie do prądu ma tę dużą zaletę, że sprzętu nie trzeba dodatkowo doładowywać. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i jest gotowe do pracy.

Do zalety odkurzaczy przewodowych bez wątpienia należy też ich cena. Z racji popularności tego rozwiązania jego koszt nie jest duży, a dobry odkurzacz przewodowy znajdziemy już w granicach 100 złotych.

Tradycyjne odkurzacze przewodowe to też dobre rozwiązanie dla alergików, o ile są wyposażone w worki do odkurzaczy. Dzięki ich obecności kontakt użytkownika z kurzem i zanieczyszczeniami jest niewielki, również w momencie wymiany worka. Modele bezprzewodowe są pozbawione worków, przez co, opróżniając pojemnik, stykamy się z alergenami.

Wady odkurzaczy przewodowych

Kabel – dla jednych zaleta, dla innych wada urządzeń przewodowych. Niektórych irytować może ograniczenie miejsca sprzątania. Posiadając odkurzacz przewodowy, musimy przepinać sprzęt, przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia. Może być to mało komfortowe, szczególnie dla mieszkańców większego metrażu.

Odkurzacz przewodowy może nie sprawdzić się też w przypadku osób z dolegliwościami kręgosłupa. Jego rura jest dość krótka, przez co schylanie się podczas odkurzania jest nieuniknione. Ponadto modele przewodowe zazwyczaj ważą więcej od tych bezprzewodowych, co również może mieć znaczenie, jeśli cierpisz na bóle pleców.

Odkurzacz bezprzewodowy – czy to same zalety?

Czy o nowoczesnych modelach bezprzewodowych możemy mówić w samych superlatywach? Przekonajmy się.

Zalety odkurzaczy bezprzewodowych

Wielu posiadaczy modeli bezprzewodowych w pierwszej kolejności zwraca uwagę na kompaktowość tych urządzeń. Rzeczywiście, modele bezprzewodowe, z racji na ich prostą, pionową budowę, przechowuje się znacznie łatwiej. Wystarczy niewiele miejsca w szafie, by sprytnie ukryć w niej odkurzacz.

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest też ich niewielka waga. Duża część modeli waży zaledwie około 2 kilogramów. Dzięki temu możemy łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. To, jak również pionowa konstrukcja, sprawia, że tego typu sprzęty mogą być wybierane przez osoby z bólami kręgosłupa.

Wady odkurzaczy bezprzewodowych

Jakie słabe strony mają te odkurzacze? Cena wielu z nich jest wyższa niż w przypadku klasycznych modeli. Wyższy koszt to wynik nowoczesnych rozwiązań, ale jeśli szukamy budżetowego sprzętu, na pewno lepiej będzie wybrać odkurzacz przewodowy.

Dla niektórych użytkowników mankamentem modeli bezprzewodowych może być też konieczność ich częstego ładowania. Niektóre sprzęty działają przez około 20-30 minut, a po tym czasie muszą być podłączone do podładowania. Jeśli mieszkasz w większym mieszkaniu lub domu, sprawdź, jak o jakim czasie pracy odkurzacza mówi producent.

Chcesz dowiedzieć się więcej o modelach bezprzewodowych? Zobacz poradnik Jaki odkurzacz pionowy wybrać? i sprawdź, co wziąć pod uwagę przed zakupem.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole