Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych?

Lista obowiązków opiekuna osób starszych jest długa i dotyczy różnych obszarów życia. Uzależniona jest też od potrzeb konkretnej osoby, które ma być otoczona opieką. Jeden opiekun ma kupować jedzenie i leki oraz sprzątać dom, podczas gdy inny ma dbać o przyjmowanie leków przez pacjenta i organizowanie transportu na wizyty u lekarzy. Opiekun, niezależnie od tego, czy jest zawodowcem, czy członkiem rodziny, ma zapewnić ciągłą opiekę nad osobą starszą. Taka rola może być bardzo trudna, dlatego warto skorzystać z pomocy członków rodziny i profesjonalnych opiekunów. Warto podzielić obowiązki na kilka osób, aby trochę odpocząć.
  • 16.10.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych?

Zarządzanie domem i planowanie opieki

Najpierw należy opracować plan, w którym ujmiemy wszystkie obowiązki związane z opieką. Zobaczmy, w jakich obszarach życia opiekunka osób starszych jest niezbędna. W opracowaniu planu powinni uczestniczyć lekarz rodzinny, pielęgniarka, członkowie rodziny i zaufany opiekun. Na tej podstawie możemy opracować podstawowy budżet czasowy i finansowy. Sprawdzimy, jakie są nasze oczekiwania względem opiekuna.

Opieka medyczna

Chociaż warto mieć jednego sprawdzonego lekarza nadzorującego opiekę zdrowotną seniora (pomyślmy o geriatrze), członkowie rodziny i opiekun muszą czuwać nad przestrzeganiem jego zaleceń. Powinni pilnować terminów kolejnych wizyt, przyjmowania leków i obserwować, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące objawy.

Niektórzy pacjenci przyjmują codziennie dużo różnych leków. Opiekun powinien nadzorować przepisywanie lekarstw i ich podawanie, zmiany dawek, a także realizację recept. Musi regularnie sprawdzać, czy nie brakuje jakiegoś leku.

Pomoc w czynnościach higienicznych

Wiele starszych osób zgadza się na pomoc opiekuna dopiero wtedy, gdy ma problem z czynnościami życia zawodowego. Seniorzy mogą wymagać wsparcia w kąpieli, korzystaniu z toalety, myciu i czesaniu włosów. Panowie najczęściej potrzebują pomocy w goleniu. Jest to niezwykle delikatny temat. Dlatego upewnijmy się, że opiekun jest życzliwy i cierpliwy. Nie może swoją postawą zawstydzać pacjenta.

Pomoc w przygotowywaniu posiłków i jedzeniu

Nie wystarczy poprosić opiekuna o zrobienie posiłków. Wiele starszych osób traci apetyt. Dlatego należy czuwać, aby regularnie spożywali zdrowe posiłki. Trzeba również sprawdzać, czy żywność nie pogorszy dolegliwości zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie lub cukrzyca. Każdy, kto zajmuje się robieniem zakupów, planowaniem i przygotowywaniem posiłków, powinien współpracować z dietetykiem.

Pomoc w poruszaniu się

Niezależnie od tego, czy chcemy kogoś przenieść z wózka inwalidzkiego do toalety, czy pomóc mu w przejściu z jednego pomieszczenia do drugiego, niezbędne są pewne umiejętności. Profesjonalny opiekun wie, w jaki sposób ma pomóc pacjentowi. Właściwe metody chronią przed obrażeniami zarówno opiekuna, jak i seniora.

Niezbędna jest też pomoc w sprzątaniu i wykonywaniu drobnych napraw. Obowiązkiem opiekuna jest też zorganizowanie transportu do lekarza, dentysty, biblioteki i na imprezy towarzyskie.

Artykuł powstał przy wsparciu portalu z ogłoszeniami Opiekunki24 – gdzie pracę znajdzie każda opiekunka osób starszych.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole