Statystyki pokazują, że nawet 8 na 10 Polaków decyduje się ubezpieczyć dom / mieszkanie. Nie ma się czemu dziwić – nieruchomości oraz znajdujące się wewnątrz wyposażenie to nierzadko cały dorobek życia. Dlatego wiele osób chce zabezpieczyć się w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych – po to, aby móc odzyskać choćby część poniesionych kosztów. Nie wszyscy jednak wychodzą z takiego założenia – dla nich ubezpieczenie mieszkania wydaje się zbyt drogie.
Cena ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu czynników
Jak wynika z kalkulatora dostępnego na porownywarka-ubezpieczen.pl, to samo mieszkanie można ubezpieczyć za 200 zł, jak i 1500 zł rocznie. Z czego wynikają takie różnice? Odpowiedź jest prosta: chodzi o zakres ochrony ubezpieczeniowej. Im jest ona szersza, tym więcej trzeba zapłacić.
Wysokość składki zależy od kilku kluczowych czynników, wśród których wymienić można między innymi:
- metraż mieszkania,
- lokalizację,
- stosowane systemy antywłamaniowe i antykradzieżowe,
- zakres ochrony, np. ubezpieczenie elementów stałych i ruchomości.
Na cenę wpływają także dodatki do podstawowej umowy, np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Nie bez znaczenia pozostaje także prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule dostępnym pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania?
Jeśli zależy Ci na dobrej ochronie ubezpieczeniowej, nie możesz kierować się wyłącznie ceną. Wiadomo, że każdy chciałby za polisę zapłacić jak najmniej. Tanie ubezpieczenie często jednak jest jednoznaczne z okrojoną ochroną – istnieje duże prawdopodobieństwo, że polisa nie obejmie wszystkich elementów.
Chcąc wybrać dobre ubezpieczenie, weź pod uwagę między innymi takie aspekty jak:
- sumę ubezpieczenia dla elementów stałych i ruchomości,
- oferowany zakres ochrony,
- możliwość poszerzenia umowy o dodatki,
- sposób wypłaty odszkodowania,
- szybkość likwidacji szkody,
- sposób płatności – jednorazowa lub w ratach.
Warto także zorientować się, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje ryzyko. Być może wymaga posiadania wielu antykradzieżowych zabezpieczeń – takich, których nie możesz zainstalować. Wówczas można poszukać innego ubezpieczyciela – takiego, który ma znacznie mniejsze wymagania.