Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Zmarła Barbara Rybałtowska, wybitna polska artystka, pisarka, aktorka, piosenkarka

Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu
Zmarła Barbara Rybałtowska, wybitna polska artystka, pisarka, aktorka, piosenkarka

W wieku 88 lat zmarła (14.02.2025) Barbara Rybałtowska-Szelichowska, polska artystka, pisarka, aktorka, malarka, piosenkarka i autorka tekstów. Pozostawiła po sobie bogaty dorobek literacki i muzyczny. Urodziła się w 1936 r. w Warszawie. Jako dziecko wraz z matką została deportowana na Syberię, skąd później trafiła do obozów dla uchodźców w Pakistanie, Iranie i Ugandzie. Dopiero po wielu latach tułaczki wróciła do Polski. Te przeżycia stały się dla niej inspiracją do napisania monumentalnej „Sagi Bez Pożegnania” (Bez pożegnania, Szkoła pod baobabem, Koło graniaste (akcja rozgrywa się w Zamościu), Mea Culpa, Czas darowany nam, Jak to się skończy, Co to za czasy, Co tu po nas zostanie). Do napisania Sagi została zachęcona przez Jana Brzechwę. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu (1947-1953). Ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Spośród napisanych przez nią piosenek najbardziej znaną jest Nie warto było z repertuaru Reginy Pisarek. Sama też śpiewała.

Rybałtowska była autorką kilkunastu książek. Poza wspomnianą „Sagą Bez Pożegnania” napisała również powieści, takie jak „Kuszenie Losu”, ,,Magia przeznaczenia", ,,Przypadek sprawił" i „Romanse w Paryżu”, a także liczne sztuki teatralne (,,Próba u Poli Nagri"; ,,Fantazja Rybałtowska") i biografie znanych postaci sceny artystycznej (,,Barbara Brylska w najtrudniejszej roli", ,,Barbara Wrzesińska przed sądem", ,,Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk – sama i w duecie", ,,Irena Jarocka"). 
Jako dziennikarka prowadziła program „Mikrofon i Pióro”, w którym przeprowadzała wywiady z wybitnymi artystami. Tłumaczyła literaturę francuską i rosyjską. Była członkinią zarządu Związku Artystów Scen Polskich, należała do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Członkini Warszawskiego Koła Zamościan. W 1977 r. uświetniła otwarcie Klubu EMPIK w Zamościu. W Zamościu wystąpiła też w 1992 r. jako wykonawczyni i w 2016 r. jako pisarka - podaje Andrzej Kędziora w Zamosciopedii.
Pogrzeb Barbary Rybałtowskiej odbędzie  się we wtorek 25 lutego 2025 roku o godzinie 12.00 w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III