Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

O jakości powietrza w Horyńcu Zdroju

Zapraszamy do udziału w debacie poświęconej jakości powietrza. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Horyńcu Zdroju.
  • Źródło: Materiał nadesłany
O jakości powietrza w Horyńcu Zdroju

Źródło: podkarpackie.pl

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach unijnego projektu LIFE: „Podkarpackie żyj i oddychaj”, w którym uczestniczy Horyniec Zdrój.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce osiąga jeden z najwyższych poziomów w Europie, a to wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość zagrożeń i wiedzę, jak skutecznie walczyć ze smogiem – mówi Katarzyna Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP.

Spotkanie odbędzie się 20 marca o godzinie 16:30 przy ul. Wojska Polskiego 2. Unijny projekt LIFE: „Podkarpackie – Żyj i oddychaj” jest realizowany przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Uczestniczy w nim ok. 60 podkarpackich gmin, w których działają  doradcy ds. powietrza i energii. 

Osoby ze szczególnymi potrzebami prosimy o kontakt mailowy na adres: [email protected]

Zapewnimy komfortowe uczestnictwo w debacie.

 


Gminni doradcy LIFE – powiat lubaczowski

Narol, Wielkie Oczy i Horyniec Zdrój – to trzy gminy z powiatu lubaczowskiego, które biorą udział w realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego unijnym projekcie LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Dzięki temu mieszkańcy tych gmin będą mogli skorzystać z pomocy doradców do spraw powietrza i energii, którzy zapewnią m.in. kompleksowe wsparcie przy wymianie „kopciucha”, termomodernizacji domu czy pomoc w uzyskaniu dotacji z takich programów jak np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd.

- Budżet projektu wynosi ponad 100 mln złotych. Montaż finansowy udało nam się stworzyć dzięki środkom pozyskanym z zewnętrznych funduszy - z unijnego programu LIFE oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami w tym projekcie jest aż 61 podkarpackich gmin, z którymi będziemy wspólnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza na Podkarpaciu – mówi Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, nadzorująca Departament Ochrony Środowiska, który realizuje projekt LIFE.

We wszystkich gminach, biorących udział w projekcie, będą działać gminni doradcy. Większość gmin już ich powołała i rozpoczęli oni szkolenia, aby jak najszybciej i jak najlepiej służyć pomocą mieszkańcom. Ich zatrudnienie finansowane jest z budżetu projektu. Doradcy będą pracować w gminach przez sześć lat. W tym czasie będą koordynować wszystkie działania prowadzone przez urzędy gmin w zakresie poprawy jakości powietrza i zarządzania energią, ale przede wszystkim będą pomagać mieszkańcom.

A czym dokładnie będą się zajmować gminni doradcy? Przede wszystkim będą świadczyć kompleksową pomoc związaną z wymianą starych pieców, tzw. kopciuchów. Podpowiedzą, jak sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynku, jak zamontować instalację OZE – na przykład panele fotowoltaiczne. Wskażą, jakie rozwiązania przyjąć, aby jak najwięcej zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a tym samym by zmniejszyć rachunki. Będą także doradzać, gdzie uzyskać dofinansowanie na wszystkie działania związane z termomodernizacją                          i wymianą źródła ogrzewania - z jakich programów i w jakim zakresie najlepiej skorzystać. Pomogą mieszkańcom wypełniać wnioski o dofinansowanie z różnych programów, np. takich jak: „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”. 

Szczególną opieką doradcy otoczą osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. W tym zakresie będą współpracować z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Do ich zadań należeć będzie również identyfikacja budynków publicznych, które wymagają termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania oraz pomoc w pozyskaniu przez gminę pieniędzy na ten cel z programów krajowych i unijnych. 

Ważna będzie również edukacja – jaki wpływ na zdrowie ma smog i jak można poprawić jakość powietrza. W tym zakresie doradcy będą organizować spotkania np. w szkołach lub podczas lokalnych wydarzeń plenerowych. Do ich zadań należeć będą również kontrole palenisk: doradcy będą monitorować czym są ogrzewane domy, jakie piece są w nich zainstalowane – czy spełniają one np. wymogi uchwały antysmogowej obowiązującej na terenie Podkarpacia. 

W ramach projektu planowane jest również opracowanie koncepcji mających na celu zwiększenie powierzchni obszarów zielonych. Chodzi o błękitno-zieloną infrastrukturę, taką jak np. łąki kwietne, zielone ściany, zielone przystanki, ogrody deszczowe czy ogrody kieszonkowe.

Podobne projekty realizowane są w innych województwach w kraju, ale tym, co wyróżnia LIFE Podkarpackie, jest unikalny moduł, który zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy, co ma przyczynić się do odpowiedzialnego zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną i elektryczną. W tym obszarze przeprowadzony zostanie program pilotażowy, w którym wezmą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz. 

- W tych gminach duży nacisk zostanie położony na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, jej magazynowania, racjonalizację wykorzystania, rozwój klastrów energii czy spółdzielni energetycznych. Zależy nam bowiem na tym, aby gminy nauczyły się zarządzania energią – zarówno w swoich budynkach, jak też we wszystkich innych, na terenie całej gminy. Chcemy, by tworzyły związki międzygminne, dzieląc się doświadczeniami z innymi samorządami. Doświadczenia gmin biorących udział w programie pilotażowym będą niezwykle przydatne dla innych jednostek samorządu terytorialnego – mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

- Projekt LIFE ma być również ważnym wsparciem w implementacji gigantycznych środków                                    z naszego regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Mamy bowiem  ponad 600 mln złotych w FEP-ie, które chcemy przeznaczyć - w formie dotacji - na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, poprawy jakości powietrza oraz na odnawialne źródła energii – dodaje Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

W projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, poza województwem podkarpackim, bierze udział 66 partnerów – głównie są to podkarpackie gminy (61 gmin), a także kilka organizacji i instytucji. Projekt będzie realizowany do 2033 roku.

 

 

- Materiał nadesłany -

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole