Był.266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszy jezuita, a także od prawie 200 lat pierwszy zakonnik zasiadający na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Miał 88 lat.
Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku, drugiego dnia konklawe. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych.
Od początku pontyfikatu Franciszka ważnym tematem jego nauczania społecznego były sprawy migrantów i uchodźców. Podczas pontyfikatu Ojciec Święty angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie. Wielokrotnie apelował o zakończenie rozlewu krwi na Ukrainie, w Ziemi Świętej, a także w Syrii.
Papież Franciszek opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów.
Jednym z priorytetów pontyfikatu Franciszka była między innymi nowa ewangelizacja i działania na rzecz pokoju na świecie. Ojciec Święty mówił, że Kościół ma być w "permanentnym stanie misji".
Od początku pontyfikatu wielokrotnie apelował o modlitwy o pokój. W 2016 roku wziął udział w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym uczestniczyło ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata.
Franciszek mówił o tym również w czasie podróży do Polski w 2016 roku, podczas której przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży:
Papieska, pięciodniowa pielgrzymka do Polski w 2016 roku, była związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz złożył wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wcześniej to miejsce odwiedzili jego poprzednicy - Benedykt XVI i Jan Paweł II.
Papież Franciszek wyrażał troskę i zabiegał o dialog ekumeniczny i międzyreligijny. W 2017 roku podczas pielgrzymki do Bangladeszu uczestniczył w spotkaniu ekumenicznym w siedzibie arcybiskupa Dhaki. Franciszek napiętnował tych, którzy wywołują nienawiść i stosują przemoc w imię religii. Zaapelował o wzajemne zaufanie i przyjaźń wszystkich wierzących. Dodał, że potrzeba czegoś więcej niż tolerancji:
Podczas wizyty w Bahrajnie w 2022 roku, Franciszek podkreślił, że zaangażowanie na rzecz pokoju jest obecnie potrzebne jak nigdy przedtem, bo wszystkim zagrażają konflikty, rywalizacja, ekstremizmy i imperializm, które prowadzą do wojny. A działania wojenne - mówił papież - niosą śmierć i zabijają nadzieję. Ujawniają też najgorsze ludzkie cechy - egoizm, przemoc i kłamstwo, bo wojna oznacza także śmierć prawdy:
Papież Franciszek sprzeciwiał się niepohamowanemu liberalizmowi gospodarczemu, o którym mówił, że prowadzi do "ekonomii wykluczenia". Wzywał do stworzenia rozwiązań systemowych w skali globu, prowadzących do zorganizowania takiego systemu gospodarczego, którego celem nie byłaby jedynie maksymalizacja zysku, ale wrażliwość na potrzeby społeczne i integralny rozwój każdego człowieka.
Podczas mszy z okazji Światowego Dnia Ubogich w 2023 roku papież wezwał wiernych do "miłości miłosiernej" i pomagania biednym. "Otrzymaliśmy od Pana dar Jego miłości i jesteśmy wezwani, by stać się darem dla innych" - podkreślił:
Papież Franciszek przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży w Rio de Janeiro, Krakowie, Panamie oraz Lizbonie w 2023 roku. Z okazji ŚDM obchodzonych na szczeblu lokalnym, 24 listopada 2024 roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata odprawił mszę w bazylice watykańskiej.
Papież zaapelował do młodzieży, by nie szukała poklasku i popularności za wszelką cenę. Zwracając się do młodych ludzi, powiedział, że ci, którzy szukają aprobaty i popularności, żyją w niepokoju, rozpychają się łokciami, idą na kompromisy i zaprzedają swoje ideały.
Od dłuższego czasu papież Franciszek zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w obustronne zapalenie płuc.
O śmierci papieża Franciszka poinformował Kardynał Kevin Farrell.
Wczoraj papież Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi i witał się z wiernymi na placu świętego Piotra.
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie w rodzinie włoskich migrantów. Na papieża został wybrany 13 marca 2013 roku. Był 266. biskupem Rzymu.
W naszych modlitwach polecajmy Miłosierdziu Bożemu papieża Franciszka.
Napisz komentarz
Komentarze