Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl
PRZECZYTAJ!

Odszedł do Pana papież Franciszek

W poranek wielkanocnego poniedziałku o godz. 7:35 w wieku 88 lat odszedł do Pana papież Franciszek.
  • Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/VaticanNews
Odszedł do Pana papież Franciszek

Źródło: pixabay.com

Był.266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszy jezuita, a także od prawie 200 lat pierwszy zakonnik zasiadający na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Miał 88 lat.
Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku, drugiego dnia konklawe. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych.

Od początku pontyfikatu Franciszka ważnym tematem jego nauczania społecznego były sprawy migrantów i uchodźców.  Podczas pontyfikatu Ojciec Święty angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie. Wielokrotnie apelował o zakończenie rozlewu krwi na Ukrainie, w Ziemi Świętej, a także w Syrii.

Papież Franciszek opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów.


Jednym z priorytetów pontyfikatu Franciszka była między innymi nowa ewangelizacja i działania na rzecz pokoju na świecie. Ojciec Święty mówił, że Kościół ma być w "permanentnym stanie misji". 
Od początku pontyfikatu wielokrotnie apelował o modlitwy o pokój. W 2016 roku wziął udział w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym uczestniczyło ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. 
Franciszek mówił o tym również w czasie podróży do Polski w 2016 roku, podczas której przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży: 

Papieska, pięciodniowa pielgrzymka do Polski w 2016 roku, była związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz złożył wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wcześniej to miejsce odwiedzili jego poprzednicy - Benedykt XVI i Jan Paweł II.  

Papież Franciszek wyrażał troskę i zabiegał o dialog ekumeniczny i międzyreligijny. W 2017 roku podczas pielgrzymki do Bangladeszu uczestniczył w spotkaniu ekumenicznym w siedzibie arcybiskupa Dhaki. Franciszek napiętnował tych, którzy wywołują nienawiść i stosują przemoc w imię religii. Zaapelował o wzajemne zaufanie i przyjaźń wszystkich wierzących. Dodał, że potrzeba czegoś więcej niż tolerancji: 


Podczas wizyty w Bahrajnie w 2022 roku, Franciszek podkreślił, że zaangażowanie na rzecz pokoju jest obecnie potrzebne jak nigdy przedtem, bo wszystkim zagrażają konflikty, rywalizacja, ekstremizmy i imperializm, które prowadzą do wojny. A działania wojenne - mówił papież - niosą śmierć i zabijają nadzieję. Ujawniają też najgorsze ludzkie cechy - egoizm, przemoc i kłamstwo, bo wojna oznacza także śmierć prawdy:

Papież Franciszek sprzeciwiał się niepohamowanemu liberalizmowi gospodarczemu, o którym mówił, że prowadzi do "ekonomii wykluczenia". Wzywał do stworzenia rozwiązań systemowych w skali globu, prowadzących do zorganizowania takiego systemu gospodarczego, którego celem nie byłaby jedynie maksymalizacja zysku, ale wrażliwość na potrzeby społeczne i integralny rozwój każdego człowieka.
Podczas mszy z okazji Światowego Dnia Ubogich w 2023 roku papież wezwał wiernych do "miłości miłosiernej" i pomagania biednym. "Otrzymaliśmy od Pana dar Jego miłości i jesteśmy wezwani, by stać się darem dla innych" - podkreślił: 

Papież Franciszek przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży w Rio de Janeiro, Krakowie, Panamie oraz Lizbonie w 2023 roku. Z okazji ŚDM obchodzonych na szczeblu lokalnym, 24 listopada 2024 roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata odprawił mszę w bazylice watykańskiej.
Papież zaapelował do młodzieży, by nie szukała poklasku i popularności za wszelką cenę. Zwracając się do młodych ludzi, powiedział, że ci, którzy szukają aprobaty i popularności, żyją w niepokoju, rozpychają się łokciami, idą na kompromisy i zaprzedają swoje ideały.


Od dłuższego czasu papież Franciszek zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w obustronne zapalenie płuc.

O śmierci papieża Franciszka poinformował Kardynał Kevin Farrell.

Wczoraj papież Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi i witał się z wiernymi na placu świętego Piotra.
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie w rodzinie włoskich migrantów. Na papieża został wybrany 13 marca 2013 roku. Był 266. biskupem Rzymu.

W naszych modlitwach polecajmy Miłosierdziu Bożemu papieża Franciszka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole