Specjaliści zaznaczają, że znaleziony sztandar to jeden z najlepiej zachowanych i najcenniejszych symboli wojskowych II RP. O szczegółach mówi Robert Czyż, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.
Według zachowanych wspomnień i relacji świadków, oba symbole pułkowe zostały ukryte w nocy z 20 na 21 września 1939 roku w lesie, w pobliżu miejscowości Zielone, tuż przed rozbiciem jednostki w trakcie bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. 6 maja Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków formalnie przekazał znalezisko na własność Muzeum Regionalnemu im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Po zakończeniu prac konserwatorskich, które potrwają nawet kilkanaście miesięcy, znaleziska trafią na ekspozycję w tomaszowskim muzeum. Dyrekcja zaznacza, że będzie możliwe wypożyczenie sztandaru przez inne instytucje, jako depozytu na czasową ekspozycję.
4. Pułk Strzelców Podhalańskich, formowany jeszcze podczas I wojny światowej, walczył w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym stacjonował w Cieszynie i wchodził w skład 21. Dywizji Piechoty Górskiej.
Sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich został ufundowany przez mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej, a wykonany przez siostry felicjanki z klasztoru w Czechowicach-Dziedzicach. Uroczyste wręczenie odbyło się w 1924 roku, a towarzyszący mu proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej, przyznawany corocznie jednostce z najlepszymi wynikami w szkoleniu strzeleckim, 4. Pułk z Cieszyna otrzymał w 1938 roku. Znalezione przedmioty mają dużą wartość historyczną nie tylko dla regionu, ale dla całego kraju. Istnieje szansa, że w pobliżu miejsca odnalezienia tych symboli wojskowych, znajdują się kolejne elementy jak orzeł i drzewce sztandaru.
Napisz komentarz
Komentarze