Fundusz socjalny dla nauczycieli
Aktem prawnym określającym świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2025 jest ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela. Jednocześnie zastosowanie znajdują przepisy ustawy z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). KN wskazuje, że każda szkoła tworzy jeden fundusz zapewniający opiekę socjalną dla nauczycieli i innych pracowników obiektu. Działalność socjalna w tym wypadku odnosi się do byłych pracowników niepedagogicznych otrzymujących rentę lub emeryturę i byłych nauczycieli - rencistów, emerytów i pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Służbę socjalną do gospodarowania funduszem może z powodzeniem stworzyć organ prowadzący szkołę. Ogromnie ważne jest to, że wysokość odpisów dokonywanych dla nauczycieli i niepedagogicznych pracowników jest odmienna. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Dla nauczycieli dokonywane są coroczne odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w wysokości obliczanej jako iloczyn planowanej liczby zatrudnionych nauczycieli w danym roku skorygowanej do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli i 110% bazowej kwoty, która określana jest corocznie w ustawie budżetowej od 1 stycznia. Odpis na ZFŚS dla nauczyciela pracującego w pełnym wymiarze godzinowym wynosi 5 978,30 zł od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku.
Świadczenie urlopowe dla nauczyciela
Świadczenie urlopowe jest wypłacane nauczycielom z odpisu na ZFŚS do końca sierpnia każdego roku. Faktem jest, że wysokość podstawowego odpisu ustalana jest proporcjonalnie do okresu zatrudnienia i wymiaru czasu pracy w danym roku szkolnym. Znaczenie ma tutaj zwykły odpis, dokonywany w zgodzie z przepisami ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podstawowy odpis w 2025 w takiej sytuacji naliczany jest od kwoty 7 262,39 zł, a wartość odpisu odpowiada 37,5% wskazanej kwoty. To oznacza, że świadczenie urlopowe dla nauczyciela aktualnie wynosi 2 723,40 złotych.
W przepisach Karty Nauczyciela znajdziemy kwestie związane z funkcjonowaniem funduszu socjalnego w dosyć szczegółowy sposób, jednak nie stanowią one wyczerpującej regulacji prawnej. W efekcie przy nieuregulowanych sprawach w KN, stosowane są przepisy ustawy o ZFŚS, odnoszące się do:
- Obowiązku gromadzenia środków ZFŚS na odrębnym rachunku bankowym
- Osób odpowiedzialnych za administrowanie pieniędzmi zgromadzonymi w funduszu
- Zasad i terminów przekazywania odpisów i zwiększeń na rachunek bankowy funduszu
- Zasad i warunków korzystania z usług oraz świadczeń finansowanych z ZFŚS
Podsumowując, warto zauważyć, że podstawą dokonania odpisu na fundusz socjalny dla nauczyciela obecnie jest kwota bazowa, którą wskazano w ustawie budżetowej na 2025 rok. Od tej kwoty (ale w innym stosunku procentowym) ustalany jest odpis na ZFŚS dla nauczycieli na emeryturze lub rencie i pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Co ważne, nauczyciel ma prawo do wypłacanego w każdym roku świadczenia urlopowego, a jego wysokość naliczana jest w wysokości podstawowego odpisu, wskazanego w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. W przypadku niepedagogicznych pracowników, odpis podstawowy obliczany jest na zasadach ogólnych, przewidzianych w ustawie o ZFŚS. Ile obecnie wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli? W 2025 roku nauczyciele otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości 2 723, 40 złotych. Jest to zatem dobra informacja dla każdego nauczyciela, który planuje wakacje lub potrzebuje dodatkowej gotówki na różnorodne cele.