Został, z Instytutem Pamięci Narodowej, ustalony napis jaki zostanie umieszczony na tablicy, a za tablicę, kamień i przygotowanie uroczystości odsłonięcia odpowiada Społeczny Komitet Pamięci Pomordowanych Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej.
Komitet zwrócił się do starosty biłgorajskiego o udostępnienie miejsca przy ulicy Kościuszki celem postawienia pamiątkowego kamienia z tablicą. Starosta wyraził zgodę i objął działania komitetu i odsłonięcie tablicy patronatem honorowym. – Jesteśmy winni naszym przodkom, okrutnie mordowanym przez ukraińskich nacjonalistów nie tylko pamięć, modlitwę i cześć ale także, a może przede wszystkim godne upamiętnienie i pamięć historyczną. Oni ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, że płynęła w nich polska krew. Dziś po ponad 80 latach nie tylko nie mają swoich grobów ale ich pamięć nadal nie jest godnie uczczona przez państwo polskie. Cieszę się, że w powiecie biłgorajskim powstała oddolna inicjatywa, której celem jest upamiętnienie ofiar ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińska Powstańcza Armia) przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – podkreśla starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Pomnik usytuowany będzie na placu (teren zielony) przed Starostwem Powiatowym w Biłgoraju. – Będzie to kamień , na którym umieszczona będzie tablica. Na tablicy umieszczony będzie cytat z Cypriana Kamila Norwida "Narody, tracąc pamięć, tracą życie" oraz napis "W hołdzie ofiarom ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim przez ukraińskich nacjonalistów". Na dole umieszczony zostanie podpis Społeczeństwo Ziemi Biłgorajskiej oraz Biłgoraj, lipiec 2025 r.". Treść napisu ustalona została z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie, Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa - informuje Mirosław Daniłowicz, pełnomocnik Społecznego Komitetu Pamięci Pomordowanych Polaków Podczas Rzezi Wołyńskiej.
Rzeź wołyńska, to zbrodnia ludobójstwa, jakiej na narodzie Polskim w 1943 i 1944 roku dopuścili się Ukraińcy. Została zaplanowana i była realizowana przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej tzw. Kresów Wschodnich II RP. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 (krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku), byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ponad 100 tys. Polaków, którzy (niezależnie od wieku) byli mordowani w okrutny i bestialski sposób.
Co roku, w okresie 11 lipca, na balkonach Starostwa Powiatowego, wywieszane są banery przypominające pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego także ginęli z rąk Ukraińców kolaborującymi z Niemcami (np. Potok Górny, Majdan Stary, Szarajówka).
Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Rzezi Wołyńskiej odbędzie się w niedzielę, 20 lipca br. o godz. 16:00. Następnie, o godz. 18:00 w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim przez ukraińskich nacjonalistów.
/Inf. nadesłana: Powiat Biłgorajski/
Napisz komentarz
Komentarze