Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Biłgoraj. Będzie pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej

20 lipca br., przed Starostwem Powiatowym w Biłgoraju zostanie odsłonięta - umieszczona na specjalnym kamieniu - tablica poświęcona Polkom i Polakom, ofiarom Rzezi Wołyńskiej.
Biłgoraj. Będzie pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej

Został, z Instytutem Pamięci Narodowej, ustalony napis jaki zostanie umieszczony na tablicy, a za tablicę, kamień i przygotowanie uroczystości odsłonięcia odpowiada Społeczny Komitet Pamięci Pomordowanych Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej.

Komitet zwrócił się do starosty biłgorajskiego o udostępnienie miejsca przy ulicy Kościuszki celem postawienia pamiątkowego kamienia z tablicą. Starosta wyraził zgodę i objął działania komitetu i odsłonięcie tablicy patronatem honorowym. – Jesteśmy winni naszym przodkom, okrutnie mordowanym przez ukraińskich nacjonalistów nie tylko pamięć, modlitwę i cześć ale także, a może przede wszystkim godne upamiętnienie i pamięć historyczną. Oni ginęli tylko dlatego, że byli Polakami, że płynęła w nich polska krew. Dziś po ponad 80 latach nie tylko nie mają swoich grobów ale ich pamięć nadal nie jest godnie uczczona przez państwo polskie. Cieszę się, że w powiecie biłgorajskim powstała oddolna inicjatywa, której celem jest upamiętnienie ofiar ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińska Powstańcza Armia) przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – podkreśla starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Pomnik usytuowany będzie na placu (teren zielony) przed Starostwem Powiatowym w Biłgoraju. – Będzie to kamień , na którym umieszczona będzie tablica. Na tablicy umieszczony będzie cytat z Cypriana Kamila Norwida "Narody, tracąc pamięć, tracą życie" oraz napis "W hołdzie ofiarom ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim przez ukraińskich nacjonalistów". Na dole umieszczony zostanie podpis Społeczeństwo Ziemi Biłgorajskiej oraz Biłgoraj, lipiec 2025 r.". Treść napisu ustalona została z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie, Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa - informuje Mirosław Daniłowicz, pełnomocnik Społecznego Komitetu Pamięci Pomordowanych Polaków Podczas Rzezi Wołyńskiej.

Rzeź wołyńska, to zbrodnia ludobójstwa, jakiej na narodzie Polskim w 1943 i 1944 roku dopuścili się Ukraińcy. Została zaplanowana i była realizowana przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej tzw. Kresów Wschodnich II RP. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 (krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku), byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ponad 100 tys. Polaków, którzy (niezależnie od wieku) byli mordowani w okrutny i bestialski sposób.

Co roku, w okresie 11 lipca, na balkonach Starostwa Powiatowego, wywieszane są banery przypominające pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego także ginęli z rąk Ukraińców kolaborującymi z Niemcami (np. Potok Górny, Majdan Stary, Szarajówka).

Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Rzezi Wołyńskiej odbędzie się w niedzielę, 20 lipca br. o godz. 16:00. Następnie, o godz. 18:00 w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim przez ukraińskich nacjonalistów. 

/Inf. nadesłana: Powiat Biłgorajski/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole