Łącznie od 1 lipca do 231,5 tys. osób trafiło 792,6 mln zł brutto, z czego 83 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku z zastosowaniem zbiegu świadczeń. Przygotowywane są kolejne wypłaty, które trafią do zainteresowanych jeszcze w lipcu.
Od 1 stycznia do Zakładu wpłynął 1 mln wniosków (ERWD) – najwięcej ze wszystkich instytucji, z tego ponad 51,7 tys. wniosków z województwa lubelskiego – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacane także za lipiec. Natomiast wniosek złożony w następnych miesiącach i rozpatrzony pozytywnie spowoduje uruchomienie wypłaty od miesiąca, w którym trafi do ZUS.
Aby ZUS mógł wypłacić rentę wdowią, osoba wnioskująca powinna spełnić łącznie wszystkie warunki:
- kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
- nie być obecnie w związku małżeńskim.
Warunki do otrzymania renty wdowiej są takie same dla każdego emeryta/rencisty, bez względu na to czy otrzymuje świadczenie z ZUS, czy z innego organu rentowego.
Napisz komentarz
Komentarze