Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Wieczór z poezją w Synagodze

Rok 2017 jest rokiem Bolesława Leśmiana w Zamościu. Jest to dobra okazja, by zwrócić uwagę zamościan na słowo pisane.
Wieczór z poezją w Synagodze

Centrum „Synagoga” zaprasza w środowy wieczór, 10 maja, na spotkanie z poezją.

Zamojska synagoga będzie gościć Marzenę Mariolę Podkościelną oraz Konrada Grocheckiego, którzy wprowadzą słuchaczy w świat swoich wierszy.

 

Wieczór z poezją rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Konrad Grochecki pochodzi z Krasnegostawu. Zawodowo zajmuje się przeszłością, często o niej pisząc w różnych periodykach oraz książkach naukowych. Przede wszystkim interesuje go kultura wczesnego średniowiecza oraz dzieje powiatu krasnostawskiego. Jest związany z Krasnymstawem, Lublinem i Zamościem.

Pracownik Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie i doktorant Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Próbuje łączyć swoją pasję historyczną i archeologiczną, widząc w ich synergii olbrzymi potencjał poznawczy. W Krasnymstawie udało mu się zrobić kilka pozytywnych rzeczy, między innymi jest uczestnikiem i współzałożycielem „Zespołu ds. Dziedzictwa Kulturowego Krasnegostawu” oraz organizatorem obchodów „Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie”. Prócz tego jeździ na konferencje humanistyczne i próbuje „pracy u podstaw” z miejscową ludnością, co nie ukrywa, daje mu wiele satysfakcji.

Organizator wydarzeń kulturalnych m. in. obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie czy Latawców Poetyckich.

Od kilku lat współpracuje z internetowym magazynem kulturalnym „Brzydkie Słowo na K”, w którym zamieszcza różne teksty, od poezji po formy eseistyczne. Publikuje również w „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym” oraz w „Nestorze. Czasopiśmie Artystycznym”, które wydawane jest w Krasnymstawie. W tym ostatnim oprócz tekstów typowo historyczno-archeologicznych publikuje poezję. Jest współzałożycielem obecnie już nieistniejącej Grupy Poetyckiej Huvava – to jednak były czasy studenckie i tak naprawdę pisaniem na poważnie zajmuje się od około trzech lat. Przygotowuje książkę poetycką pod tytułem „Niestałe”.

Laureat kilku konkursów poetyckich, między innymi były to: Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula, Turniej Literacki inspirowany wyobraźnią w ramach Ulicy Poetyckiej w Zamościu czy Konkurs Poetycki ZIARNO oraz Chmielakowy Antałek.

***

Marzena Mariola Podkościelna – urodzona w Turobinie, mieszka w Olchowcu w powiecie krasnostawskim.

Poetka i animatorka kultury. Laureatka konkursów poetyckich: „O Laur Wierzbaka” w Poznaniu, Turnieju Jednego Wiersza w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, kilkakrotnie Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham a Ty Pisz!”, Turnieju Poetyckiego „O Chmielakowy Antałek”, Konkursu Poetyckiego im. Marka Swatowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. W. Olszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. Stabach.

Publikowała w wielu ogólnopolskich pismach literackich: „Latarnia Morska”, „Migotania”, „Angorze”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Nestorze” i innych. Należała do krasnostawskiej Grupy Literackiej A4 oraz Klubu Literackiego „Strona”. Nominowana kilkakrotnie w kategorii twórca kultury i animator kultury w konkursie „Kultura” w ramach Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury w Krasnymstawie.

Współorganizatorka oraz organizatorka spotkań literackich, poetyckich oraz wielu wydarzeń kulturalnych. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie prowadzi spotkania cykliczne pt. „Anna Kamieńska w moim życiu”. Kontynuatorka Nocy Poetów (spotkania poetów z terenu lubelskiego, a w roku 2017 z terenu Polski) w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Widniówce upamiętniającym rocznicę śmierci poety, publicysty, animatora kultury i inicjatora Nocy Poetów - Mariusza Kargula. Prezentowała swoje wiersze m. in. podczas IV Nałęczowskich Spotkań z Poezją organizowanych w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Również fotografuje. W przygotowaniu jest wystawa jej zdjęć na Zamku w Tittmoning w Bawarii, a jej zdjęcia były zapowiedzią tygodniowego Festiwalu Kultury Kunstplatz Tittmoning.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: Agnieszka MarasTreść komentarza: Robercie jestem pełna podziwu dla ciebie. Życzę weny w dalszym pisaniu i wiele dobroci.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 19:25Źródło komentarza: Robert Kulik