Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

IX Zamojska Noc Muzeów

"Sztuka dawna i współczesna w zamojskich wnętrzach”
IX Zamojska Noc Muzeów

Muzeum Zamojskie istnieje od 90 lat, zajmuje zespół zabytkowych XVII – wiecznych kamienic ormiańskich przy Rynku Wielkim. Zbiory Muzeum to cenne kolekcje związane z historią miasta i regionu, które prezentujemy mieszkańcom i turystom  poprzez ciekawe wystawy stałe, czasowe oraz wydarzenia kulturalne.

Od 2009 roku Muzeum organizuje Zamojską Noc Muzeów, na którą również w tym roku zapraszamy od godz. 17-tej do 24-tej.
Noc Muzeów to ogólnoeuropejska impreza, w trakcie której muzea, instytucje kultury nie tylko bezpłatnie ale i w nietypowy sposób prezentują swoje zbiory, historię, wnętrza  nie oglądane na co dzień.

Proponujemy:

Od godz.17.00 do 24.00 zwiedzanie Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego. Planty Zamojskie przy ul. Łukasińskiego 2B
Godz. 17. 00 Otwarcie wystawy plakatów 'Świadectwo zamojskich pielgrzymów”.
Wystawa prac wybitnego plakacisty, Alfreda Hałasy profesora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Montrealu (Quebec, Kanada).
Od godz.18.00 do 24.00 zwiedzanie Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Ormiańska 26.

Ekspozycje stałe:

1. Kamienica Ormiańska. Wnętrza mieszczańskie XVII – XIX w.

1. Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska.

2.Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu.

3. Sztuka ludowa Zamojszczyzny.

4. Galeria malarstwa historycznego i sakralnego.

Wystawy czasowe:

Kierunek sztuka - 85 lat tradycji muzealnych KUL . Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich i inne kolekcje - ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bursztyn – Złoto Bałtyku – wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Biżuteria z bursztynu, kompozycje artystyczne, fotografie o poławiaczach bursztynu.


Od godz.18.00 do 24.00 zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2

1. Projekcja multimedialna - Historia Twierdzy i Miasta Zamość – Prochownia.

2. Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał.

3. Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w. –  Pawilon pod    Kurtyną.

4. Lapidarium – prezentacja reliktów murów obronnych i detali architektonicznych oraz model twierdzy zamojskiej w XIX w.

 Wystawy czasowe:

Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX-wiecznej Azji Środkowej.

Ekspozycja poświęcona życiu i działalności Leona Barszczewskiego – podróżnika i badacza Emiratu Bucharskiego, przyjaciela Tadżyków i Uzbeków, odkrywcy starożytnej Samarkandy, glacjologa, fotografa, archeologa i etnografa.

Teatr jest miejscem gdzie najtrudniej kłamać. Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin.

Godz. 21.00

Noc Muzeów Akademii Zamojskiej i I LO im. J. Zamoyskiego, ul. Akademicka 8

Część artystyczna:

'Sielanki Szymona Szymonowica”,  reżyser- Piotr Johaniuk,

konsultacja literacka - Piotr Linek.

Koncert Chóru Reprezentacyjnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego  pod dyrekcją ks. Jerzego Frankiewicza.

Godz. 21.45 zwiedzanie gmachu dawnej Akademii Zamojskiej z przewodnikami -

Historia Akademii Zamojskiej, Gimnazjum i Liceum im. Jana Zamoyskiego.

 Godz. 23.00 wieczór poświęcony Zdzisławowi Stroińskiemu.

- zwiedzanie wystawy oraz wykład 'Marzenia Marka Chmury. Opowieść o Zdzisławie  Stroińskim” – Krzysztof Hałon, Biblioteka I Licem Ogólnokształcącego,

- informacja o rewitalizacji Akademii Zamojskiej,

- zakończenie, wpisy w księdze pamiątkowej.

Godz. 19.30,  20.30, 22.30 zwiedzanie Synagogi Zamojskiej, ul. Pereca 14

godz. 24.00  'Tora' - wykład oraz prezentacja zabytkowych zwojów Tory z Zamojszczyzny.
Uczestnicy  będą mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi Tory - najważniejszego tekstu objawionego judaizmu oraz zobaczyć nie prezentowane wcześniej zabytkowe zwoje Tory z Zamojszczyzny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III