Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Trwa Festiwal Dziedzictwa Kresów

Sobota (29.07.) na ziemi lubaczowskiej upłynęła pod znakiem tradycji kresowych.
Trwa Festiwal Dziedzictwa Kresów

Od godz. 10 w Państwowej Szkole Muzycznej odbywało się II Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych pod hasłem „Dziedzictwo Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej – wyzwania, projekty, dokonania”. W ramach konferencji można było wysłuchać wystąpień zaproszonych gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejrzeć przygotowane prezentacje multimedialne oraz wziąć udział w dyskusji.

Na sobotni wieczór organizatorzy przygotowali spotkanie zatytułowane „Wypędzone Madonny i zniszczone świątynie”. Gościem honorowym był bp Marian Buczek, były biskup diecezji charkowsko-zaporowskiej na Ukrainie. Wśród zaproszonych gości byli również ks. dziekan Andrzej Stopyra, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Leszek Hensel oraz reżyser, Maciej Wojciechowski, którego filmy były wyświetlone podczas spotkania. Warto dodać, że Madonnami Kresowymi zainteresowała się również Poczta Polska, wydając serię znaczków z ich wizerunkami.

Tomasz Kuba Kozłowski wprowadził zebranych w tematykę spotkania.

POSŁUCHAJ

Po obejrzeniu dokumentu poświęconego Tadeuszowi Kukizowi odbyła się dyskusja, podczas której reżyser podzielił się swoim spojrzeniem na osobę Kukiza.

POSŁUCHAJ

Podczas zbierania materiałów do książek Tadeusz Kukiz sięgał do zbiorów archiwum archidiecezji lwowskiej, które znajdowało się w Lubaczowie. Wtedy sekretarzem był obecny biskup Marian Buczek, który tak wspomina to wydarzenie.

POSŁUCHAJ

Po zakończonej dyskusji zebrani obejrzeli jeszcze jeden film Macieja Wojciechowskiego – „Było sobie miasteczko”. Dokument ten doskonale wprowadził w historię rodziny Dębskich, którą będzie można zgłębić dzisiaj (31.07.). O godzinie 19.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie odbędzie się spotkanie z Krzesimirem Dębskim, zatytułowane „Nic nie jest w porządku – Wołyń, moja rodzinna historia.”

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III