Historia i kultura łączą narody - pod takim hasłem upamiętniono żołnierzy spoczywających na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Pawłówce. Znajdują się tam mogiły nie tylko polskich żołnierzy, ale także i tych, którzy walczyli w armii austro-węgierskiej, rosyjskiej, a także ukraińskiej. Na uroczystości przybyli goście z Austrii oraz Ukrainy. Wójt gminy Rachanie, Roman Miedziak wyjaśnił okoliczności spotkania
Podczas mszy świętej odprawionej w języku polskim i niemieckim homilię wygłosił ksiądz Daniel Kostrzycki, który wraz z grupą pielgrzymów przyjechał na uroczystości w Pawłówce. Podkreślił, jak ważne jest budowanie nowej, wolnej rzeczywistości.
Ks. Daniel Kostrzycki zauważył, że pomimo innych narodowości i poglądów, wszyscy jesteśmy sobie równi.
Konsul honorowy Austrii w Lublinie, Piotr Majchrzak, zauważył, że spotkanie narodów ma duże znaczenie historyczne i emocjonalne dla każdego z obecnych.
Piotr Majchrzak dodał, że cmentarz w Pawłówce jest jednym z kilkudziesięciu cmentarzy odnowionych na terenie Lubelszczyzny.
Podczas liturgii śpiewy liturgiczne wykonywali nie tylko Polacy, ale i pielgrzymi z Austrii
Ksiądz Czesław Grzyb podkreślił wagę modlitwy w budowaniu pokoju.
Mszy świętej przewodniczył ksiądz dziekan Czesław Grzyb a współkoncelebrował liturgię ksiądz Daniel Kostrzycki z Austrii oraz ksiądz Krzysztof Kłos, proboszcz parafii w Rachaniach. Podczas uroczystości poświęcono kapliczkę przy trasie turystycznej w Pawłówce. Całość uświetniał śpiew zespołów Jawor i Podolanie, a także grupy z Austrii.
Napisz komentarz
Komentarze