Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 19:01
Reklama SIG Zamość

Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

„Przeminęło z wiatrem? Wczesnośredniowieczne ośrodki centralne na dzisiejszych obszarach peryferyjnych. Między nauką, ochroną a rewitalizacją.”
Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

Na konferencję pod takim tytułem zjechali dzisiaj do Zamościa archeolodzy z całej środkowej Europy. Jej tematem są Grody Czerwieńskie.  O to terytorium w dorzeczu górnego Bugu i Wieprza w okresie wczesnego średniowiecza, od połowy X wieku po wiek XIV, toczyła się rywalizacja pomiędzy Rusią Kijowską a Państwem Polskim – tłumaczy Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Seminarium, które rozpoczęło się dziś w Ratuszu, a jutro będzie się odbywało w Muzeum Zamojskim, podsumowuje badania przeprowadzone na terenie dawnych Grodów, ale to niejedyny jego cel. W planie jest także prezentacja m. in. 2-tomowej monografii pt.: „Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Czermnie w świetle wyników badań dawnych [do 2010]”.

POSŁUCHAJ

Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.00 w Muzeum Zamojskim zostanie otwarta wystawa pt. „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem. Skarby Grodów Czerwieńskich”, która podsumowuje kilkuletnie prace badaczy realizujących grant „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych i weryfikacyjnych”.

POSŁUCHAJ

Dodajmy, że konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Jej program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu