Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 05:14
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

„Przeminęło z wiatrem? Wczesnośredniowieczne ośrodki centralne na dzisiejszych obszarach peryferyjnych. Między nauką, ochroną a rewitalizacją.”
Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

Na konferencję pod takim tytułem zjechali dzisiaj do Zamościa archeolodzy z całej środkowej Europy. Jej tematem są Grody Czerwieńskie.  O to terytorium w dorzeczu górnego Bugu i Wieprza w okresie wczesnego średniowiecza, od połowy X wieku po wiek XIV, toczyła się rywalizacja pomiędzy Rusią Kijowską a Państwem Polskim – tłumaczy Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Seminarium, które rozpoczęło się dziś w Ratuszu, a jutro będzie się odbywało w Muzeum Zamojskim, podsumowuje badania przeprowadzone na terenie dawnych Grodów, ale to niejedyny jego cel. W planie jest także prezentacja m. in. 2-tomowej monografii pt.: „Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Czermnie w świetle wyników badań dawnych [do 2010]”.

POSŁUCHAJ

Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.00 w Muzeum Zamojskim zostanie otwarta wystawa pt. „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem. Skarby Grodów Czerwieńskich”, która podsumowuje kilkuletnie prace badaczy realizujących grant „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych i weryfikacyjnych”.

POSŁUCHAJ

Dodajmy, że konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Jej program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A