Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

„Przeminęło z wiatrem? Wczesnośredniowieczne ośrodki centralne na dzisiejszych obszarach peryferyjnych. Między nauką, ochroną a rewitalizacją.”
Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

Na konferencję pod takim tytułem zjechali dzisiaj do Zamościa archeolodzy z całej środkowej Europy. Jej tematem są Grody Czerwieńskie.  O to terytorium w dorzeczu górnego Bugu i Wieprza w okresie wczesnego średniowiecza, od połowy X wieku po wiek XIV, toczyła się rywalizacja pomiędzy Rusią Kijowską a Państwem Polskim – tłumaczy Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Seminarium, które rozpoczęło się dziś w Ratuszu, a jutro będzie się odbywało w Muzeum Zamojskim, podsumowuje badania przeprowadzone na terenie dawnych Grodów, ale to niejedyny jego cel. W planie jest także prezentacja m. in. 2-tomowej monografii pt.: „Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Czermnie w świetle wyników badań dawnych [do 2010]”.

POSŁUCHAJ

Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.00 w Muzeum Zamojskim zostanie otwarta wystawa pt. „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem. Skarby Grodów Czerwieńskich”, która podsumowuje kilkuletnie prace badaczy realizujących grant „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych i weryfikacyjnych”.

POSŁUCHAJ

Dodajmy, że konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Jej program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: Agnieszka MarasTreść komentarza: Robercie jestem pełna podziwu dla ciebie. Życzę weny w dalszym pisaniu i wiele dobroci.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 19:25Źródło komentarza: Robert KulikAutor komentarza: T. Kolasa - Klub Seniora w Lubyczy KrólewskiejTreść komentarza: Dziękujemy Redakcji Katolickiego Radia Zamość za możliwość zaproszenia naszych parafian oraz gości na antenie Radia na nasz Przegląd. To już kolejny raz skorzystaliśmy z takiej uprzejmości. Szęść BożeData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:33Źródło komentarza: IV Gminno - Parafialny Przegląd Pieśni Maryjnej w Lubyczy KrólewskiejAutor komentarza: KS. Grzegorz GarbaczTreść komentarza: Bardzo dziękuję Katolickiemu Radiu Zamość za zaproszenie i miłe spotkanie przy mikrofonie 😇 zapraszam jeszcze raz bardzo serdecznie w odwiedziny do Wirkowic 😇 już w najbliższą niedzielę 11 maja wielkie obchody 1000-lecia Korony Polskiej 👑 rozpoczynamy mszą świętą o godz. 10.00 🙏Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:57Źródło komentarza: Uroczystości 1000 - lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światła