Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 14:14
Reklama KrisHome BLUE

Alkohol a życie płodowe dziecka

Urząd Miasta Zamość, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Nr 1 w Zamościu wraz z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizuje konferencję zatytułowaną: „Zrozumieć Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD”.
Alkohol a życie płodowe dziecka

Wydarzenie odbędzie się 9 listopada w sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość w godzinach 9.00-15.30. Integralną częścią konferencji będą warsztaty dla specjalistów pracujących z dziećmi z FASD i ich rodzinami.

W konferencji uczestniczyć będą pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni, lekarze ginekolodzy, neonatolodzy oraz lekarze rodzinni. Wśród zaproszonych gości będą również położne, pielęgniarki szkolne, pracownicy przedszkoli, żłobków a także inne osoby zawiązane zawodowo z pracą z dziećmi i rodziną oraz profilaktyką problemów alkoholowych.

Podczas konferencji swe wykłady poprowadzą specjaliści zaangażowani w problematykę Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD, ujmując temat z wielu odmiennych perspektyw. Uczestnicy konferencji dowiedzą się o aspektach psychologicznych, medycznych i pedagogicznych dotyczących diagnozy i terapii dziecka z FASD. Ponadto zostaną zapoznani z ujęciem tematu zarówno z perspektywy międzynarodowej, jak i krajowej.

 

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych jest najbardziej rozpowszechnionym niegenetycznym zaburzeniem neurorozowjowym w Europie, obejmującym 1% wszystkich żywych urodzeń (Carpenter, 2011). Ryzyko wystąpienia FASD wiążę się z faktem spożywania napojów alkoholowych w okresie ciąży. Zgodnie z wiedzą naukową wiemy, że alkohol przenika przez barierę łożyska i dociera bezpośrednio do organizmu dziecka, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie na każdym etapie jego rozwoju. Ponieważ nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, która spożyta w ciąży nie stanowiłaby zagrożenia dla rozwijającego się dziecka, wszystkim przyszłym mamom zaleca się zachowanie abstynencji w ciąży.

Szacuje się, że globalnie około 10% kobiet pije alkohol w ciąży, w tym około ¼ populacji Europejek (Popova i in., 2017). Zgodnie z wynikami projektu ALICJA (Okulicz-Kozaryn i in., 2015) szacuje się, że w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD ma 2% uczniów nauczania początkowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole