Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 18:24
Reklama KrisHome BLUE

Lubaczów. Bogu i Ojczyźnie

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu. Obejmuje ono działania rodaków i owoce ich geniuszu" - Jan Paweł II. Te słowa widnieją na stronie internetowej Stowarzyszenia Patriotyczno-Narodowego "Rota", jednego z głównych organizatorów Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" im. kard. Władysława Rubina, który organizowany jest w Lubaczowie.
Lubaczów. Bogu i Ojczyźnie

Mieszkańcy miasta, którzy uczestniczyli w dniach od 10 do 12 listopada, w wydarzeniach zorganizowanych w ramach XVII edycji festiwalu, przekonali się, że jest on szczególnym przejawem patriotyzmu. Wojciech Mamczur, prezes stowarzyszenia i główny pomysłodawca tego wydarzenia w rozmowie z Alicją Magurą przyznał, że festiwal został zorganizowany dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie.

POSŁUCHAJ

Pierwszego dnia (10.11) w MBP w Lubaczowie odbyły się dwa spotkania. Pierwsze z młodzieżą  na temat "Dróg do Wolności" i drugie z  Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP w Budapeszcie na temat: "Udziału oraz roli Węgrów w odzyskaniu Niepodległości Polski". Zaproszony gość w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na przyjaźń jaka łączyła i łączy te dwa narody.

POSŁUCHAJ

Przesłaniem tegorocznej już XVII edycji festiwalu była rola Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki w historii Polski i 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie tym tematom poświęcony był dwudniowy koncert w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Publiczność zgromadzona w sobotni wieczór miała okazję usłyszeć wspaniałe piosenki i pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych wokalistów.

POSŁUCHAJ

Na scenie pojawił się również Chór Dziecięcy Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" z Ryk, a gościem specjalnym był Tadeusz Polkowski "Tadek", który  zaprezentował rap patriotyczny. Niedzielną niespodzianką dla mieszkańców miasta był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. O tym, co mogła usłyszeć lubaczowska publiczność mówił mjr Marcin Ślązak, dyrygent zespołu.

POSŁUCHAJ

Tradycją Festiwalu jest również niedzielna gala wręczenia statuetek "Bogu i Ojczyźnie" za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo - patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich. W tym roku statuetki otrzymał Adam Bujak, fotograf Jana Pawła II i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Mjr Marcin Ślązak, dyrygent uhonorowanego zespołu nie krył zadowolenia i zaskoczenia z otrzymania statuetki.

POSŁUCHAJ

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole