Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Wakacyjne atrakcje dla dzieci fundacji „Krzyk”

Podczas wakacji Fundacja Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju realizowała projekt „Na tropach wielokulturowości”. Dzieci poznawały dawne kultury zamieszkujące nasz kraj, ich zwyczaje, obrzędy i domostwa. Odbyły się pogadanki, gry terenowe po Biłgoraju, gry i zabawy kulturoznawcze, projekcje filmików, wycieczka do Lublina.
Wakacyjne atrakcje dla dzieci fundacji „Krzyk”

9 sierpnia podopieczni Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk” oraz grupa dzieci z rodzin zastępczych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. Po muzeum grupę oprowadzała pani kierownik, zapoznając z dawnymi zwyczajami i tradycjami. Spacer po niezwykle urokliwym terenie pozwolił  lepiej zrozumieć dzieciom życie ludzi różnych kultur w dawnej wsi i miasteczku. Poznały one architekturę i obraz życia codziennego we dworze, w chałupie i gospodarstwie, elementy domu mieszkalnego, wyposażenie w sprzęty niezbędne do codziennych zajęć kobiet i mężczyzn, zobaczyły piękne dworki i chaty kryte strzechą, zabytkowy wiatrak z Zygmuntowa, restaurację, sklepy, pocztę, areszt oraz remizę w przedwojennym miasteczku. Ta wizyta uświadomiła dzieciom, jak wielkie jest bogactwo tradycji i obrzędów dziś już prawie zapomnianych. W „Chacie Smakosza”, która również znajdowała się na terenie muzeum odbyła się degustacja pysznych regionalnych pierogów z kaszą i serem przyprawionych miętą.
„Cieszę się, że odwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej, bo jest piękne, ciekawe i można się wiele dowiedzieć o życiu ludzi w dawnych czasach” – mówiła jedna ze zwiedzających dziewczynek, Oliwia.
Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu inicjatywy przez Fundację Aktywności Obywatelskiej do projektu „Aktywni w społeczności” z programu MPiPS FIO.
Fundacja „Krzyk” była aktywna również przez całe wakacje. W czasie ich trwania w Fundacji Pomocy Dzieciom Krzyk odbywały się zajęcia krajoznawcze, podczas których młodzi ludzie przygotowywali się do spływu kajakowego poznając techniki sztuki przetrwania. 13 sierpnia podopieczni fundacji z rodzinami oraz wolontariusze wyruszyli na trzydniowy spływ kajakowy Doliną Tanwi. Grupa wypłynęła z Rebizantów i dopłynęła do Króli. Pierwszy dzień był pełen przepraw przez dzikie zarośla, progi i zawalone konary drzew. Woda była zimna, a często trzeba było do niej wchodzić, aby przenosić kajak. Wieczorne ognisko i biwak w Borowych Młynach rozgrzało zmęczonych turystów. Do wieczornych gawęd, skeczów i śpiewów dołączyli turyści z Leżajska. Wieczorne i poranne śpiewogranie wpłynęło na nawiązanie nowych przyjaźni.
Kolejne dni obfitowały w poznawanie walorów przyrodniczych pięknej Doliny Tanwi i nowych atrakcji turystycznych na trasie.  W tym roku gościem spływu był chłopiec reprezentujący kulturę romską z Szaflar. Opowiadał o życiu współczesnych Romów w Polsce i ich historii, grał na gitarze, umilając odpoczynek. Wolontariusze przybyli z Pomorza, Śląska, z Małopolski, stolicy i okolic, gdzie będą promować nasz region. Spływ Kajakowy został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe.

Agnieszka Neuman-Lipińska
koordynator Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk”



Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach