Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama STORM - sklep firmowy

Wakacyjne atrakcje dla dzieci fundacji „Krzyk”

Podczas wakacji Fundacja Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju realizowała projekt „Na tropach wielokulturowości”. Dzieci poznawały dawne kultury zamieszkujące nasz kraj, ich zwyczaje, obrzędy i domostwa. Odbyły się pogadanki, gry terenowe po Biłgoraju, gry i zabawy kulturoznawcze, projekcje filmików, wycieczka do Lublina.
Wakacyjne atrakcje dla dzieci fundacji „Krzyk”

9 sierpnia podopieczni Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk” oraz grupa dzieci z rodzin zastępczych wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. Po muzeum grupę oprowadzała pani kierownik, zapoznając z dawnymi zwyczajami i tradycjami. Spacer po niezwykle urokliwym terenie pozwolił  lepiej zrozumieć dzieciom życie ludzi różnych kultur w dawnej wsi i miasteczku. Poznały one architekturę i obraz życia codziennego we dworze, w chałupie i gospodarstwie, elementy domu mieszkalnego, wyposażenie w sprzęty niezbędne do codziennych zajęć kobiet i mężczyzn, zobaczyły piękne dworki i chaty kryte strzechą, zabytkowy wiatrak z Zygmuntowa, restaurację, sklepy, pocztę, areszt oraz remizę w przedwojennym miasteczku. Ta wizyta uświadomiła dzieciom, jak wielkie jest bogactwo tradycji i obrzędów dziś już prawie zapomnianych. W „Chacie Smakosza”, która również znajdowała się na terenie muzeum odbyła się degustacja pysznych regionalnych pierogów z kaszą i serem przyprawionych miętą.
„Cieszę się, że odwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej, bo jest piękne, ciekawe i można się wiele dowiedzieć o życiu ludzi w dawnych czasach” – mówiła jedna ze zwiedzających dziewczynek, Oliwia.
Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu inicjatywy przez Fundację Aktywności Obywatelskiej do projektu „Aktywni w społeczności” z programu MPiPS FIO.
Fundacja „Krzyk” była aktywna również przez całe wakacje. W czasie ich trwania w Fundacji Pomocy Dzieciom Krzyk odbywały się zajęcia krajoznawcze, podczas których młodzi ludzie przygotowywali się do spływu kajakowego poznając techniki sztuki przetrwania. 13 sierpnia podopieczni fundacji z rodzinami oraz wolontariusze wyruszyli na trzydniowy spływ kajakowy Doliną Tanwi. Grupa wypłynęła z Rebizantów i dopłynęła do Króli. Pierwszy dzień był pełen przepraw przez dzikie zarośla, progi i zawalone konary drzew. Woda była zimna, a często trzeba było do niej wchodzić, aby przenosić kajak. Wieczorne ognisko i biwak w Borowych Młynach rozgrzało zmęczonych turystów. Do wieczornych gawęd, skeczów i śpiewów dołączyli turyści z Leżajska. Wieczorne i poranne śpiewogranie wpłynęło na nawiązanie nowych przyjaźni.
Kolejne dni obfitowały w poznawanie walorów przyrodniczych pięknej Doliny Tanwi i nowych atrakcji turystycznych na trasie.  W tym roku gościem spływu był chłopiec reprezentujący kulturę romską z Szaflar. Opowiadał o życiu współczesnych Romów w Polsce i ich historii, grał na gitarze, umilając odpoczynek. Wolontariusze przybyli z Pomorza, Śląska, z Małopolski, stolicy i okolic, gdzie będą promować nasz region. Spływ Kajakowy został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe.

Agnieszka Neuman-Lipińska
koordynator Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk”



Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFMAutor komentarza: Agnieszka BielakTreść komentarza: Cieszę się bardzo z tego odkrycia i wierzę, że w tych zabytkowych murach ukrych jest jeszcze wiele skarbów i tajemnic, które zostaną odkryte wraz z odbudową kościoła.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 11:52Źródło komentarza: Zaskakujące odkrycia w parafii DubAutor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!