Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Zmarł Jan Buczek, żołnierz AK, uczestnik bitwy pod Osuchami

Odszedł jeden z ostatnich uczestników bitwy osuchowskiej, człowiek oddany tej Ziemi i Ojczyźnie.
Zmarł Jan Buczek,  żołnierz AK, uczestnik bitwy pod Osuchami

Jan Buczek ps. "Dąbek", żołnierz AK i uczestnik największej bitwy partyzanckiej w kraju pod Osuchami. Zmarł 9 lutego w Lublinie.

Urodził się 1 sierpnia 1920 r. w Osuchach. Swe powojenne życie związał z Józefowem. Był żołnierzem oddziału AK por. Edwarda Błaszczaka ,, Groma’’. Do ZWZ-AK wstąpił w 1942 r. na placówce w Osuchach, której dowódcą był por. Stanisław Makuch pseudonim ,,Kruk’’. Brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych prowadzanych przez oddziały AK Józefów pod dowództwem "Korsarza", Groma" i "Wira". Miał 98 lat.

Odszedł jeden z ostatnich uczestników bitwy osuchowskiej, człowiek oddany tej Ziemi i Ojczyźnie. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele parafialnym w Józefowie 14 lutego o godz.13.00.

Brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych przeprowadzanych przez oddziały AK Józefów pod dowództwem ,,Korsarza’’ ( Hieronima Miąca ), ,,Groma’’ (Edwarda Błaszczaka ) i ,,Wira’’ (Konrada Bartoszewskiego):

08.02.1943 r. - zasadzka na kolumnę samochodów na drodze Pardysówka – Hamernia,
10.02.1943 r.- bój przy przysiółku Buliczówka, w rejonie Krzywej Górki koło Osuch,
maj 1943 r. - ujęcie w Łukowej pow. biłgorajski groźnego szpiega Jana Stopy, który był winien
aresztowania przez gestapo kurierki Zamojskiego Inspektoratu Marii Krasulanki
oraz ujawnienia punktu poczty zamiejscowej Inspektoratu Zamojskiego,
19. 10. 1943 r.- odbicie z aresztu policji ukraińsko-niemieckiej w Łukowej trzech żołnierzy AK,
23. 10. 1943 r.- rozbicie posterunku policji ukraińsko-niemieckiej w Łukowej,
26. 12. 1943 r.- ujęcie szpicla ukraińskiego, sekretarza gminy z miejscowości Osuchy,
09. 03. 1944 r.- akcja aprowizacyjna w Markowiczach na transport zboża i magazyn we młynie
( żandarmi i policja ukraińska uciekła),
16. 03. 1944 r.- zasadzka (szosa Telatyn-Poturzyn) na żołnierzy Wehrmachtu jadących
samochodami; w walce zdobyto broń i amunicję, spalono samochody,
30. 04. 1944 r.- akcja na pociąg pancerny w Długim Kącie,
czerwiec 1944 r.- akcja przeciwko Ukraińcom w lasach sieniawskich,
18-25. 06. 1944 r.- udział w bitwie pod Osuchami. Przebił się z okrążenia wraz z sierżantem Antonim Szostakiem pseudonim ,,Borys’’.


W 1946 r. został aresztowany i przebywał przez pół roku w więzieniu UB w Biłgoraju; aby uniknąć dalszych prześladowań wyjechał na ziemie odzyskane do Szczecina. W rodzinne strony wrócił dopiero w 1948 r. i podjął pracę w Kasie Spółdzielczej w Józefowie. Za przynależność do AK został pozbawiony pracy.

Zamieszkał na stałe wraz z rodziną w Józefowie. Pozostał jednak „Gromiakiem” do końca swoich dni, spotykając się po wojnie nieoficjalnie co roku z dowódcą Błaszczakiem i uczestnikami bitwy w Osuchach podczas uroczystości.

Bardzo ściśle współpracował z GOK w Łukowej, zaszczycając swoją obecnością Powiatowe Konkursy o AK i BCh. Był współorganizatorem wraz z GOK w 2006 roku uroczystości związanych z rocznicą rozbicia posterunku ukraińsko – niemieckiego, na którą przybyli z całej Polski uczestnicy tej akcji i rodziny poległych.

Pomimo trudności związanych z wiekiem i chorobą przybywał co roku do Osuch, by wziąć udział w obchodach bitwy partyzanckiej i spotkać się z kolegami – żołnierzami.

We wrześniu 2017 roku był obecny na 20-leciu nadania SP w Chmielku im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele parafialnym w Józefowie 14 lutego o godz.13.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole