Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Pomóż Filipkowi i innym

Gmina Cieszanów pomaga Filipowi i ty możesz zostać bohaterem.
Pomóż Filipkowi i innym

Uśmiech z twarzy mieszkającego w Tomaszowie Lubelskim Filipa nie schodzi nawet na chwilę, pomimo tego, że sześciolatek cierpi na rzadkie schorzenie genetyczne, jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny, a  jedynym dla niego ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych. Niestety ciągle nie udało się znaleźć dawcy, a czasu jest coraz mniej.

Poszukiwanie dawcy zmotywowało do działania w Tomaszowie Lubelskim, Cieszanowie  i Komarowie setki osób. Spontanicznie powstał istny ruch społeczny, który motywuje ludzi do dołączenia do zaplanowanej na niedzielę 4 marca akcji "Pomóż Filipkowi i Innym".

To wyjątkowa akcja, w której zamiast uzbierania jak największej sumy pieniędzy chodzi o zebranie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. Każdy może przyczynić się do tego, żeby Filip nadal szedł przez życie z uśmiechem na twarzy, a w przyszłości zrealizował swoje dziecięce marzenie zostania pilotem śmigłowca ratowniczego. "Dla każdej matki jej dziecko jest najważniejszym skarbem i błogosławieństwem" mówi Iza - mama Filipa, która wraz z przyjaciółmi poruszyła całe Roztocze, żeby pomóc synowi. 4 marca w kilku miejscach organizowany będzie specjalny Dzień Dawcy Szpiku podczas, którego każdy z nas może zapisać się na listę potencjalnych dawców szpiku. Jest to na tyle ważne, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo niskie i trzeba przebadać tysiące ludzi, żeby móc uratować życie dziecka. Prawdopodobieństwo znalezienie dawcy wynosi od 1 do 25 tysięcy, a czasami nawet od 1 do kilku milionów. Dawcą  komórek macierzystych może zostać prawie każdy.

W Cieszanowie w poszukiwanie odpowiednich dawców zaangażowali się liczni wolontariusze, dzięki którym w Domu Dziennego Pobytu (dawna synagoga) zorganizowano punkt rejestracji, który działać będzie w godzinach 12.00-14.00

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Ta akcja to jak wysłanie kuponu na loterii, każda osoba która zgodzi się przebadać zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy. Faktycznym dawcą zostają niestety tylko nieliczne osoby u których uda się stwierdzić takie same cechy tkankowe jak u pacjenta chorującego na nowotwór krwi. Tylko 5 na 100 osób w przeciągu 10 lat od rejestracji zostaje dawcą. Samego oddawania komórek macierzystych też nie ma co się obawiać. W 80% przypadków polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, a w 20% pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się również:

4 marca 2018 r. (niedziela) godz. 10:00 – 18:00

Miejsce 1: Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, Dawny Sejmik, Lwowska 53, Tomaszów Lubelski

Miejsce 2: Galeria Rynek, Traugutta 1, Tomaszów Lubelski

Miejsce 3: Tomaszowski Dom Kultury, Lwowska 72, Tomaszów Lubelski

Miejsce 4: Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie Osadzie, Rynek 15, Komarów-Osada

Miejsce 5: Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie, Partyzantów 12, Łaszczów

Miejsce 6: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rachaniach, Partyzantów 47, Rachanie

Miejsce 7: Dom Dziennego Pobytu w Cieszanowie, os. Kustronia 4, Cieszanów

 

7 marca 2018 r. (środa) godz. 10:00 – 17:00

Miejsce: Zespół Szkół Nr 2 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, Żwirki i Wigury 3, Tomaszów Lubelski

 

8 marca 2018 r. (czwartek) godz. 8:00 – 15:00

Miejsce: Zespół Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Wyspiańskiego 8, Tomaszów Lubelski

 

9 marca 2018 r. (piątek) godz.  8:00 – 16:00

Miejsce: Firma Roztocze, Zamojska 42a, Tomaszów Lubelski

 

 

Kontakt:

Katarzyna Poniatowska – Fundacja DKMS, e-mail: [email protected],

tel.: +48 668669327.

 

Informacja nadesłana



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole