Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Finał Turnieju Debat Historycznych

26 marca 2018 r. w Lublinie odbył się kolejny finał regionalny Turnieju Debat Historycznych IPN.
 Finał Turnieju Debat Historycznych

Autor: IPN Lublin

Walka uczestników etapu regionalnego Turnieju była wyrównana i zacięta. Warto podkreślić dobrą orientację uczestników we wszystkich tezach Turnieju. Marszałkowie i członkowie jury zwrócili uwagę również na wysoka kulturę dyskusji.

Historia to „niezła jazda!”

Zwycięska drużyna to uczniowie IV LO im. Stefanii Sempołowskiej z Lublina: Szymon Klimkiewicz, Grzegorz Czernicki, Paweł Ciszewski, Karol Dziachan - pracujący pod opieką Iwony Słowińskiej. Świadkiem sukcesu drużyny IV LO był dyrektor IV LO, dr Grzegorz Gębka, który od początku rozgrywek kibicował uczniom swojej szkoły. Co ciekawe, chłopcy ucz się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Odkąd zaczęli przygotowywać się do Turnieju Debat Historycznych IPN historia stała się ich pasją. W trakcie poszerzania wiedzy historycznej jeden z nich powiedział do opiekunki grupy: „Sorko, nie wiedziałem, że to taka jazda!”. Zaczęli też szukać informacji o dziejach swoich rodzin, co zaowocowało kilkoma ciekawymi odkryciami. W trakcie przygotowań do Turnieju stoczyli 6 debat z uczniami klas humanistycznych w swojej szkole.

Drugie miejsce, przegrywając minimalnie dwoma punktami zajął zespół z XXI LO im. św. Stanisława Kostki. Pozostałe drużyny, które zakwalifikowały się do półfinału reprezentowały Zespół Szkół Ogólnokształcących II LO w Puławach oraz Zespół Szkół nr 2 II LO w Kraśniku.

Zacięta walka o zwycięstwo

Walczące w finale drużyny zmierzyły się z tezą, iż Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku tylko dzięki korzystnej sytuacji międzynarodowej. Trzeba przyznać, że obie strony przyjęły ciekawe linie argumentacji, z jednej strony koncentrując swoje wnioski ściśle wokół roku 1918 (drużyna propozycji, czyli broniąca tezy), a z drugiej podkreślając znaczenie słowa „tylko” (drużyna opozycji). Ale ostatecznie zacytowane przez jednego z uczestników słowa prof. Wojciech Roszkowskiego, podnoszącego ważna rolę zarówno czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych, były najlepszym podsumowaniem merytorycznych zmagań.

Nagrody dla wszystkich uczestników przygotował lubelski oddział IPN oraz Instytut Historii UMCS. Startującym drużynom dziękujemy za udział i zaangażowanie. Tegoroczny turniej regionalny był na pewno doskonałą okazją do budzenia pasji historycznej, poszerzanie wiedzy i nauki merytorycznej dyskusji.

Członkami komisji konkursowych i ekspertami byli: dr hab. Marek Sioma, dyrektor Instytutu Historii UMCS, dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej UMCS, Karolina Kolbuszewska z Biura Edukacji Narodowej IPN, ogólnopolska koordynatorka Turnieju Debat Historycznych, dr hab. Marcin Kruszyński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Lublin, dr. hab. Jacek Wołoszyn, dr Katarzyna Zawadka, dr Justyna Dudek, dr Tomasz Osiński (pracownicy OBBH IPN Lublin) oraz autor tezy finałowej Turnieju Adrian Lesiakowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Lublin. Za stronę organizacyjną odpowiadała Agnieszka Skura oraz inny pracownicy OBEN lubelskiego IPN.

Dzięki uprzejmości władz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i we współpracy z Instytutem Historii UMCS zostały zorganizowane całodzienne rozgrywki sali UMCS.

Informacja nadesłana przez IPN


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole