Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Miasto piękniejsze

Odpowiedni dobór kolorów elewacji budynków, ograniczenie chaosu reklamowego czy odpowiednio wybrana i zadbana zieleń mogą sprawić, że będzie nam się żyło przyjemniej.
Miasto piękniejsze

O tym, jak bardzo ważne jest planowanie naszego otoczenia rozmawiano wczoraj (18.04) w Zamościu podczas konferencji poświęconej gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu, a także estetyce miasta. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konferencja to część kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”.

Idealny krajobraz miasta wyraża się przede wszystkim w dbałości o estetykę i uznaniu pewnych zasad, które rządzą przestrzenią publiczną – tłumaczy prof. Magdalena Gawin Generalny Konserwator Zabytków i podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościła w Zamościu

POSŁUCHAJ

Kampania „Krajobraz mojego miasta” jest kompleksową inicjatywą Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zachęca do wprowadzania korzystnych zmian w przestrzeni polskich miast. Skierowana jest głównie do samorządowców, ale także do społeczeństwa, profesjonalistów związanych z projektowaniem przestrzeni publicznej oraz lokalnych przedsiębiorców. Jej cel to kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską.

Chodzi nam przede wszystkim o to, aby rozejrzeć się dookoła – tłumaczy pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

POSŁUCHAJ

Podczas konferencji można było obejrzeć film pt. „Krajobraz mojego miasta”, który w założeniu stanowi diagnozę najpowszechniejszych problemów polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić. W filmie nie pojawił się Zamość.

Mamy co pokazać w Polsce – cieszy się prezydent miasta Andrzej Wnuk

POSŁUCHAJ

W Polsce mamy dużo do zrobienia, na Lubelszczyźnie także – przyznaje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

POSŁUCHAJ

Film dotyka bardzo ważnego problemu chaosu reklamowego. Jadąc przez polskie miasta, zwłaszcza duże i średnie, wodzimy, że to jest wielki problem – zwraca uwagę Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

POSŁUCHAJ

W konferencji udział wziął Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Jego głos był tym bardziej cenny, że Nałęczów od lat stara się eliminować reklamy wolnostojące z przestrzeni miejskiej.

POSŁUCHAJ

Po projekcji filmu „Krajobraz mojego miasta” odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: prof. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, dr Dariusza Kopciowskiego, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Andrzeja Ćwieka, Burmistrza Nałęczowa, Ewy Furlepy, inspektor ochrony zabytków z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu oraz Piotra Zająca, dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Zamość.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole