Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 18:39
Reklama Menstyl

Młodzi znają Biblię!

W dniu 18.04 br. w Zamościu miał miejsce etap diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”.
Młodzi znają Biblię!

Autor: Fot. Ryszard Kot, Łukasz Kot

W części pisemnej (test, 45 pytań o różnym stopniu trudności w tym dwa pytania otwarte) odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 37 uczestników (z 42 zakwalifikowanych) z 25 szkół z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej (Biłgoraj 4, Hrubieszów 3, Lubaczów 2, Oleszyce 1, Tomaszów Lubelski 3, Zamość 10, Szczebrzeszyn 1, Różaniec 1).

Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób [Ewelina Komosa z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, której opiekunem/katechetą jest p. Grażyna Skakuj (uzyskała 74 pkt. na 90 możliwych), Gabriela Małek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biłgoraju, której opiekunem/katechetą jest ks. Adam Malinowski (72), Wiktoria Tochman z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, której opiekunem/katechetą jest p. Bożena Kukułowicz (65), Dorota Kruk z Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie, której opiekunem/katechetą jest p. Ewa Maria Mielniczuk (60), Kacper Biłant z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, którego opiekunem/katechetą jest p. Joanna Wójcik (59), Barbara Kusiak z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, której opiekunem/katechetą jest s. Bernadetta Kozieł (55), Martyna Dziupińska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, której opiekunem/katechetą jest p. Anna Serafin (50)], które zgromadziły największą ilość punktów.

Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na drugi zestaw pytań z dwóch przygotowanych składający się z trzech pytań za 1, 3 i 5 punktów [pytanie za 1 pkt. – W jakiej miejscowości Paweł sprzeciwił się postępowaniu Piotra? (Ga 2,11); pytanie za 3 pkt. – Na czym polega budowa psalmów w formie akrostychów? (Wprowadzenie do Ps); pytanie za 5 punktów – Co dosłownie oznacza termin biskup? Podaj pięć znaczeń (Flp 1,1 i przypis)].

Najlepiej z pytaniami poradzili sobie: Barbara Kusiak, Ewelina Komosa, Dorota Kruk i to właśnie one pojadą do Niepokalanowa gdzie w dniach 4-5 czerwca br. odbędzie się etap ogólnopolski. Jeszcze wcześniej w dniach 10-11 maja będą miały miejsce bezpłatne XI Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które mają wymiar formacyjno-szkoleniowy w ramach przygotowania do finału Konkursu.

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Gabriel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: dr Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu, Aleksander Śwircz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia oraz Ryszard Kot.

Przy sprawdzaniu prac pomagali: Henryka Kudyk, Michalina Maćkowiak, Danuta Kot, Halina Lauer, Maria Popielnicka, Ryszard Kot, Danuta Pasieczna, Ewa Pasieczna, Aleksander Śwircz i Krystyna Adamczuk.

Nagrody w etapie diecezjalnym ufundowali: Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, Katolickie Radio Zamość oraz Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Św. Jana Pawła II w Lublinie.

Warto dodać, iż w trakcie etapu diecezjalnego odprawiona została mszą św. w intencji konkursowiczów i ich opiekunów/katechetów w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu pod przewodnictwem ks. kanonika Grzegorza Chabrosa proboszcza parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim, dziekana dekanatu Tomaszów-Południe. Msze św. koncelebrował ks. Adam Malinowski. Oprawę przygotowali uczniowie z I LO w Zamościu oraz uczestnicy Konkursu (Karolina Mioduna - czytanie, Joanna Wróblewska – modlitwa wiernych, Ewa Zwolińska – śpiew psalmu, Wiktoria Tochman i Wojciech Pietryga – dary ołtarza, Szymon Zawada, Tymoteusz Zdybel, Mateusz Duma, Kacper Radliński - asysta, Patrycja Kryszczuk, Karolina Szeremeta, Dominika Dumała, Wiktoria Tochman, Kamila Duda, Agata Zgnilec – oprawa muzyczna) pod kierunkiem p. Bożeny Kukułowicz i ks. Jerzego Frankiewicza. Słowo do uczestników konkursu wygłosił J.E ks. bp dr Marian Rojek ordynariusz Diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Ofertę edukacyjną Wydziału teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie przedstawił ks. dr Sławomir Korona. Uczestnicy Konkursu dowiedzieli się także o działalności Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zamościu.

Przy organizacji konkursu pomagali ks. Marek Dobosz rektor kościoła pw. św. Katarzyny w Zamościu, p. Bożena Krupa dyr. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, p. Stanisław Pasieczny artysta plastyk.

Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp dr Marian Rojek ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W bieżącym roku zakres tematyczny Konkursu obejmuje: Księgę Psalmów, List do Galatów oraz List do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.

Laureaci ogólnopolskiego etapu mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna.

Honorowy patronat nad całym konkursem obejmują: JE Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz JE Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Łukasz Kot

Przewodniczący

Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu

Koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Fot. Ryszard Kot, Łukasz Kot

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole