Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Rekonstrukcja Bitwy pod Kobylanką

Ponad 60 aktorów i około tysiąc widzów wzięło udział w rekonstrukcji bitwy z okresu powstania styczniowego.
Rekonstrukcja Bitwy pod Kobylanką

Autor: Alicja Magura

Bitwy stoczone w maju 1863r pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych. Aby upamiętnić te wydarzenia w sobotę 5 maja w leśnej scenerii odbyła się rekonstrukcja walki. W spektaklu historycznym udział wzięło ponad 60 aktorów i rekonstruktorów w strojach z epoki walk o niepodległość. Leśna sceneria i huk wystrzałów stworzyły swoisty wehikuł czasu, który przeniósł widzów do wydarzeń z roku 1863. Jak podkreśla Marcin Piotrowski z Urzędu Miasta i Gminy w Cieszanowie widowisko było prawdziwą, żywą lekcją historii.

POSŁUCHAJ

Polacy dowodzeni przez gen. Antoniego Jeziorańskiego dwukrotnie pokonali przeważające liczebnie oddziały rosyjskie, a sukces  jaki odnieśli, odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców toczących zażarte boje o niepodległość Polski –  dodaje Marcin Piotrowski.

POSŁUCHAJ

Zgromadzona publiczność, która przybyła na sobotnie widowisko była zróżnicowana wiekowo. Zatem można było zobaczyć dzieci, które z zaciekawieniem patrzyły na aktorów walczących na polach bitwy, nie brakowało też młodzieży, dorosłych, starszych osób oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Narol. Wśród zgromadzonych był też ks. bp Marian Buczek, z którym rozmawiała Alicja Magura.

POSŁUCHAJ

Po widowisku delegacje Nadleśnictwa Narol i Gminy Cieszanów złożyły wiązanki kwiatów pod mogiłą powstańczą, oddając hołd tym, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. W miejscu pochowania powstańców początkowo stał duży drewniany krzyż - informuje Jerzy Czereczon, leśniczy Leśnictwa Lubliniec.

POSŁUCHAJ

Organizatorem wydarzenia była Gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i Bankiem Spółdzielczym w Lubaczowie. Na szerszą relację z tego wydarzenia zapraszamy w najbliższy piątek (11.05) o godz. 17.10 w ramach audycji Lasy na Kresach.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole