Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Powiatowe Święto Ludowe w Narolu

Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych potraw i Sztuki ludowej pogranicza oraz Powiatowe Święto Ludowe za nami.
Powiatowe Święto Ludowe w Narolu

Autor: Alicja Magura

Niedzielne (20.05) świętowanie zainaugurowała uroczysta Msza św. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu. Po eucharystii nastąpił uroczysty przemarsz na plac przy ratuszu miejskim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po odegranym hymnie państwowym zaplanowano okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrał Stanisław Woś, burmistrz Miasta i Gminy Narol, gospodarz miejsca.

POSŁUCHAJ

Zdzisław Zadworny, burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów zwrócił uwagę na istotę niedzielnego święta.

POSŁUCHAJ

Po części oficjalnej miały miejsce prezentacje artystyczne zaproszonych zespołów. Na narolskiej scenie wystąpiło 11 grup z terenu powiatu lubaczowskiego oraz tomaszowskiego i biłgorajskiego. Jako pierwsza zaprezentowała się kapela „Braciaki” z Podemszczyzny.

POSŁUCHAJ

Wszystkim występom przyglądała się komisja oceniająca w składzie: Krystyna Trojanowska- wieloletnia instruktorka Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Grzegorz Kowal z MDK w Lubaczowie oraz Grzegorz Górecki ze Szkoły Muzycznej I st. w Lubaczowie. I nagroda trafiła do kapeli podwórkowej „Pawlaki”, II do zespołu folklorystycznego „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej, a III do zespołu „Cztery Pory roku” z Oleszyc. Ocenom podlegały również dania tradycyjne przygotowane przez koła gospodyń na konkurs kulinarny. Na stołach królowały m.in. pierogi z serem i nutą mięty, kasza z ziołowym sosem jak dawniej, gołąbki na kilka sposobów, czy karkówka ze śliwkami. Nie zbrakło również różnych słodkości i nalewek. Komisja w składzie: Agnieszka Nieckarz z Zespołu Szkół w Oleszycach, Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Procarpathia w Rzeszowie oraz Leszek Margol, znawca kulinariów z gminy Narol, za najsmaczniejszą potrawę uznała danie autorstwa KGW Moszczanica. Z Anna Mrówką, przedstawicielką nagrodzonego koła o nagrodzonej potrawie rozmawiała Alicja Magura.

POSŁUCHAJ

Drugie miejsce zajęło KGW Folwarki za „Kaszę z sosem ziołowym jak dawniej”, a trzecie KGW Płazów za „Babcine pierogi z maczką”. W takcie całej imprezy można było podziwiać prace prezentowane przez twórców ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Stanisław Woś, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.

Na szerszą relację z tego wydarzenia zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 11.15 w ramach audycji powiatu lubaczowskiego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole