Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Pszczoły wracają do lasu

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska. 20 maja po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Pszczoły. Został on ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. W ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę na szkodliwość stosowania pestycydów w rolnictwie.
Pszczoły wracają do lasu

Autor: Alicja Magura

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy przeczytać, że „1/3 produktów spożywczych spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od zapylania przez owady. Szacuje się, że w Polsce od zapylania uzależnionych jest ok. 60 gatunków roślin rolniczych i 140 gatunków roślin ogrodniczych. To ponad 80% gatunków roślin uprawianych w Polsce”.  Zagrożeniem dla pszczół są m.in. wspomniane już pestycydy stosowane w rolnictwie, głównie wtedy gdy nie są przestrzegane pewne zasady.  Co dzieje się z owadami, które odwiedzą spryskane rośliny, krzewy i drzewa? O tym w rozmowie z Alicją Magurą mówił Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce.

POSŁUCHAJ

Od 2018 roku również Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt  „Pszczoły wracają do lasu”, w którym wezmą udział 104 pasieki prowadzone przez leśników-pszczelarzy na terenie całej Polski. Jak informuje Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce, pasieki zostały wyposażone w specjalne wagi, które posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych.

POSŁUCHAJ

O tym, że pszczoła odgrywa ważną role w środowisku mówił już kiedyś Albert Einstein. Zapowiadał, że kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.  

Więcej informacji o realizowanym projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl.

O projekcie, pszczołach, roślinach miododajnych i produktach pszczelarskich będą Państwo mogli również usłyszeć w najbliższy piątek o godz. 17.10 na antenie KRZ w ramach audycji „Lasy na Kresach”

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole