Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Szturm Twierdzy Zamość 2018

Jest rok 1648. Wojska kozacko-tatarskie na czele z Bohdanem Chmielnickim podchodzą pod Zamość, by zdobyć jedną z najokazalszych twierdz XVII – wiecznej Rzeczypospolitej. Armię Chmielnickiego wsparł znany z okrucieństwa przywódca Tatarów krymskich Tuhajbej.
Szturm Twierdzy Zamość 2018

Wobec kilkudziesieciotysięcznej armii wroga obrońcy Twierdzy nie mieli wielkich szans, jednak podjęli walkę z najeźdźcą. Twierdzy broniło niespełna 5 tysięcy ludzi pod dowództwem kasztelana elbląskiego Ludwika Weyhera i margrabiego Władysława Myszkowskiego.

Po 17 dniach walki zawarto korzystny dla obu stron układ o wypłaceniu przez zamościan okupu. Za obietnicę 20 tysięcy zł Chmielnicki zgodził się na zawieszenie broni.

3-dniowa rekonstrukcja tych wydarzeń miała miejsce w miniony weekend (25-27.05). Od piątku do niedzieli można było obejrzeć obóz walczących, zapoznać się z bronią jaką walczono w tym czasie, popróbować obozowej kuchni, czy wreszcie z bliska zobaczyć starcie wojsk.

Udało nam się zajrzeć do obozu przygotowujących się do walki.

POSŁUCHAJ

W obozie można było pokosztować również tatarskich smakołyków.

POSŁUCHAJ

Przed walką należało dobrze się posilić, oto jeden z przepisów, na gulasz bitewny.

POSŁUCHAJ

Jedną z atrakcji dla dzieci obok strzelania z łuku, spotkania z sokolnikiem i pokazów szermierki, było bicie monet.

POSŁUCHAJ

Trzeba przyznać, że wydarzenie Szturm twierdzy Zamość okazało się bardzo atrakcyjne i dla starszych i dla najmłodszych uczestników.

POSŁUCHAJ

Trzy dni Szturmu Twierdzy Zamość 2018 za nami, kolejny za rok, a my zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole