Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 05:02
Reklama KrisHome BLUE

Dzieci w podróży

Podróż koleją może być niezwykłą przygodą dla dziecka i dobrą okazją, aby miło spędzić czas z rodziną.
Dzieci w podróży

Autor: pkpintercity

Wraz z początkiem wakacji, PKP Intercity oraz Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy radzą, jak zaplanować rodzinne wyjazdy pociągiem. Warto podróżować z dzieckiem, nawet jeśli te wspomnienia zatrą się w jego pamięci – przekonuje psycholog.

POSŁUCHAJ

Przygotowując się do podróży z dziećmi, przede wszystkim należy pamiętać o tym, by miały jedzenie i picie w wystarczającej ilości – radzi psycholog:

POSŁUCHAJ

Kolejną ważną sprawą jest dodatkowe ubranie:

POSŁUCHAJ

No i oczywiście obowiązkiem rodzica jest zadbać o komfort dziecka – podkreśla psycholog:

POSŁUCHAJ

Warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem i kupić bilet z miejscówką. To zapewnia komfortowy przejazd koleją. Dodatkowo, im wcześniej dokonamy zakupu, tym tańsze będą bilety – przypomina PKP.

PKP Intercity przygotowało również krótki poradnik, który w punktach mówi jak zaplanować i zorganizować podróżowanie z dzieckiem.

 

PKP Intercity, w konsultacji z Aleksandrą Piotrowską – psychologiem dziecięcym, radzi, jak przygotować się do podróży pociągiem z dzieckiem:

1. Zaplanujmy podróż z wyprzedzeniem i kupmy bilet z miejscówką. Jeżeli nie będzie już wolnych miejsc w pociągu, wybierzmy inny skład. Pamiętajmy, że dla rodzin przeznaczone są specjalne miejsca, aby mama, tata i dzieci mogli podróżować razem.

2. Podróż z dzieckiem wymaga przemyślanej logistyki! Przygotujmy listę rzeczy, które koniecznie musimy zabrać, np. smoczek, butelkę z piciem czy ulubioną przytulankę. Warto również tak spakować bagaż, aby akcesoria potrzebne w pociągu były łatwo dostępne.

3. Wszystkie potrzebne dziecku w podróży przedmioty spakujmy do oddzielnej walizeczki lub plecaczka. Można na nich umieszczać naklejki lub breloczki z odwiedzanych miast, dokumentując poczynania Małego Odkrywcy.

4. W walizeczce dziecka mogą znaleźć się (zależnie od wieku i upodobań pociechy): książeczki, kartki do rysowania, kredki, kolorowanki, niewielkie zabawki, małe turystyczne wersje gier, np. planszowych, odtwarzacz muzyki i audiobooków. Zadbajmy, aby dziecko nie nudziło się podczas przejazdu.

5. W podróży sprawdzają się zabawki z większymi elementami albo z magnesami – układanki czy gry z metalową podstawką pozwolą koncentrować się na zabawie, a nie na ciągłym szukaniu spadających czy zagubionych części.

6. W trosce o współpasażerów (i siebie!) głośne zabawki zostawmy w domu. Jeżeli chcemy dziecku puścić bajkę na telefonie, tablecie czy laptopie to nie zapomnijmy słuchawek dla pociechy.

7. Nawet w krótkiej podróży u dzieci odzywają się wilcze apetyty. Bądźmy na to przygotowani.
W zestawie z kanapkami czy innymi przekąskami niezbędna jest woda i paczka wilgotnych chusteczek.

8. Podczas przejazdu z niemowlakiem możemy skorzystać z przewijaków znajdujących się w specjalnych toaletach. Podróżując z dzieckiem mamy możliwość nieodpłatnie zabrać na pokład wózek pod warunkiem, że jest złożony.

9. Atrakcją dla małego dziecka będzie poznawanie pociągu. Niemowlakowi zapewne nie będzie potrzeba wiele, żeby wzbudzić jego ciekawość, natomiast kilkulatka możemy zaprosić do wagonu gastronomicznego lub innej części składu czy opowiedzieć o pracy konduktora.

10. Nie pozwalajmy dzieciom na brudzenie czy niszczenie wyposażenia pociągu. Nawet najbardziej kochane rączki – całe w czekoladzie – nie mogą być wycierane o fotele czy zasłonki.

11. W pociągu spędzimy kilka godzin na rozmowach i zabawach z dzieckiem. To może być bardzo przyjemny czas – możemy opowiedzieć maluchowi o tym, jak my kiedyś podróżowaliśmy i przybliżyć mu rodzinne anegdoty, albo porozmawiać o ciekawostkach dotyczących mijanych miejscowości.

12. Chrońmy współpasażerów od niepożądanych zapędów towarzyskich naszych dzieci. Pamiętajmy – niektórzy z pasażerów nie muszą być zainteresowani pogawędkami lub zabawą z małymi towarzyszami podróży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole