Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

ASF - wyzwanie XXI wieku

Rośnie liczba ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń na Lubelszczyźnie. Z tego powodu NSZZ RI Solidarność (czyt. Solidarność Rolników Indywidualnych) zorganizował jedno z pierwszych spotkań dedykowanych tej chorobie.
ASF - wyzwanie XXI wieku

Autor: Fot. Małgorzata Sobczuk

W sali konferencyjnej Ochotniczych Hufców Pracy w Zamościu przeprowadzono (16.07) konferencję pt. „ASF – wyzwanie XXI wieku”.  Otworzyła ją przewodnicząca związku Teresa Hałas.

POSŁUCHAJ

Ryszard Maciejewski, naczelnik Wydziału Rejestracji Zwierząt w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu powiedział nam o programach dla poszkodowanych hodowców trzody chlewnej.
POSŁUCHAJ

Wirus zbliża się do granic kolejnych powiatów, tomaszowskiego i zamojskiego, przez co coraz bardziej zagrożeni czują się tamtejsi hodowcy. Aktualną sytuację zagrożenia ASF-em na naszym terenie przedstawił Paweł Piotrowski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
POSŁUCHAJ

Tylko w tym roku na Lubelszczyźnie przybyło 51 ognisk wirusa ASF. Przybywa też chorych dzików przy granicy z Ukrainą i Białorusią. To dziki są głównymi nosicielami choroby. Łowczy twierdzą, że wywiązują się z powierzonych im zadań. Odstrzał utrudniają żniwa. Rolnicy liczą na większe zaangażowanie myśliwych. Zwłaszcza, że wirus zaczyna atakować także teoretycznie najlepiej zabezpieczane hodowle. Nawet jedna zakażona sztuka wystarczy, by hodowca stracił całe stado, a w promieniu 10 kilometrów pojawiły się strefy zapowietrzenia i zagrożenia. W tym roku groźny dla świń wirus pojawił się w powiatach radzyńskim, parczewskim, włodawskim, chełmskim, lubartowskim i bialskim.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole