Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Rusza Festiwal Dziedzictwa Kresów

Dziś rozpoczyna się XIV edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Największa i zarazem najciekawsza impreza w południowo-wschodniej Polsce poruszająca tematykę kresów potrwa od 26 lipca do 5 sierpnia.
 Rusza Festiwal Dziedzictwa Kresów

KRZ sprawuje nad nią patronat medialny. Warto przeniknąć do urokliwego świata pogranicza, bo obok stałych punktów w programie – licznych koncertów, prezentacji multimedialnych, konferencji, seansów filmowych, wystaw, spotkań z ludźmi kultury i nauki – w tym roku znajda się także nowe elementy.

Na początek organizatorzy przygotowali koncert kameralny artystów Polskiej Opery Królewskiej. „PIEŚNI, ARIE I DUETY z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki” zabrzmią dziś o godz. 18:00 w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu. W wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świątyni wystąpią Justyna Stępień (sopran) i Witold Żołądkiewicz (baryton). Muzykom towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie Mariola Peron (I skrzypce), Anna Panufnik (II skrzypce), Joanna Kujda (altówka) i Zofia Pieniak (wiolonczela).

Piątkowy poranek rozpoczniemy z Herbertem na lubaczowskim Rynku, a po południu w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się wieczór poświęcony poecie. Wieczorne atrakcje rozpocznie „Cykl wizyt w Kosmosie z powieści Stanisława Lema”. Wspólna przygoda z AstroWidokami przyniesie nam całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie najdłuższe w XXI wieku, potrwa 102 minuty. Tej nocy odbędzie się również Wielka Opozycja Marsa. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 15 lat Czerwona Planeta znajdować się będzie najbliżej Ziemi. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi, to wszystko będzie można zobaczyć z lubaczowskiego Rynku.

W sobotę organizatorzy proponują zjeść „(…)lwowskie śniadanie…”. Na Małym Targu w Lubaczowie, przy ul. św. Anny pojawią się Koła Gospodyń Wiejskich, które promować będą kuchnię kresową. Później w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się III Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, a wieczorem na Rynku zobaczymy pokaz Street Workout i uczestniczyć będziemy w koncertach muzycznych. Niezwykle ciekawie zapowiada się niedzielne popołudnie i wieczór. Na lubaczowskim Rynku zapanują lata 20. i 30. XX w. Na scenie pojawią się kapele podwórkowe, nie zabraknie pokazów żonglerki, kuglarstwa, przejechać się będzie można dorożkami, odbędzie się spacer na linie, otwarta zostanie Strefa Niepodległości i cafe mobil. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejsze przebranie z minionej epoki.

Od przyszłego tygodnia organizatorzy zapraszać będą także do innych miejscowości powiatu na Dzień Harcerstwa, konferencje, warsztaty, sesje, opowieści, koncerty, wernisaże, Dni Ormiańskie, spektakle. W niedzielę 5 sierpnia odbędzie się Wielki Finał. W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej rozstrzygnięte zostaną konkursy kulinarne, pojawią się gwiazdy Festiwalu – kucharz Tomasz Jakubiak i solista znany z Budki Suflera – Krzysztof Cugowski.

Pełny program Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdziecie na stronie www.festiwalkresow.pl.

(informacja nadesłana)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole