Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Rozbudowa ciepłowni w Szopinku

Poprawa jakości powietrza i zmniejszenie uzależnienia cen ciepła od warunków na rynku węgla oraz praw do emisji CO2 - takie korzyści wskazuje inwestor. Nie brakuje też głosów sprzeciwu wśród mieszkańców.
Rozbudowa ciepłowni w Szopinku

Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje rozbudowę ciepłowni w Szopinku. Rozbudowa ma na celu zwiększenie mocy cieplnych przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału węgla dzięki zastosowaniu paliwa alternatywnego pre-RDF (Refuse Derived Fuel) produkowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Na czym polegać ma inwestycja tłumaczył podczas konferencji prasowej (30.07) Roman Trześniowski, Członek Zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.:

POSŁUCHAJ

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego wyjaśniał Norbert Skibiński, Dyrektor Projektów Przemysłowych w Grupie Veolia.

POSŁUCHAJ

W rozbudowanej ciepłowni ma być wykorzystywane paliwo alternatywne. Czym ono jest powiedział Ireneusz Godzisz, Kierownik Zakładu Transportu Odpadów w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu Sp. z o.o.

POSŁUCHAJ

Inwestycja ma obniżyć koszty związane z odbiorem i przetwórstwem odpadów. Ten aspekt podkreślał Ireneusz Godzisz, Kierownik Zakładu Transportu Odpadów w Przedsiębiorstwie PGK, który ma być jedynym dostawcą odpadów.

POSŁUCHAJ

Pre-RDF (Refuse Derived Fuel) to paliwo alternatywne będące frakcją resztkową uzyskiwaną w procesie przetwarzania odpadów komunalnych, która nie może zostać poddana dalszemu procesowi odzysku. Pre-RDF wytwarzany jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu w procesie przetwarzania odpadów komunalnych (innych niż niebezpieczne). Dotychczas jego zagospodarowanie wiązało się z dużymi kosztami zagospodarowania przez podmioty zewnętrzne.

Przedstawiciele Veolii uspakajali tych, którzy obawiają się uciążliwości związanych ze spalaniem odpadów:

POSŁUCHAJ

Rozbudowa ciepłowni w Szopinku wzbudza wiele kontrowersji i pytań wśród mieszkańców, którzy będą sąsiadować z tym obiektem. Część z nich sprzeciwia się tej rozbudowie. Podczas konferencji inwestor przekonywał, że obawy dotyczące szkodliwości i uciążliwości związanych w funkcjonowaniem obiektu są nieuzasadnione, a działanie ciepłowni podlega restrykcyjnemu nadzorowi ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Już niebawem inwestor ma przedstawić Raport Oddziaływania na Środowisko, który ma odpowiedzieć na wiele wątpliwości mieszkańców. Według planów obiekt ma zostać oddany do użytku w 2021 roku.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Grupy Veolia odpowiadali na pytania dziennikarzy. Zapraszamy do wysłuchania fragmentu spotkania:

POSŁUCHAJ

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole