Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

IV Spotkanie Graniczne w Bukowinie

Gmina Biszcza i Stowarzyszenie ‘Na rzecz Bukowiny’ już po raz czwarty zorganizowało Spotkanie Graniczne, które odbyło się (19.08) w Bukowinie.
IV Spotkanie Graniczne w Bukowinie

Warto przypomnieć, iż od 1815 roku nieopodal wsi Bukowina przebiegała - ustanowiona przez zaborców granica między zagarniętymi ziemiami Polski. Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko w rozmowie przypominał początki powstania imprezy:

POSŁUCHAJ

Spotkanie Graniczne organizowane jest w celu krzewienia wiedzy i kultury, integracji lokalnego środowiska oraz zachęcania mieszkańców do poznawania historii Regionu:

POSŁUCHAJ

Mieszkańcy Bukowiny podczas II wojny światowej przeżyli wiele tragedii:

POSŁUCHAJ

Wydarzenie miało także wymiar edukacyjny, skierowany zwłaszcza do dzieci i młodzieży, dlatego w tym roku z okolicznościowymi wykładami wystąpili m.in. pochodzący z Biłgoraja Jego Magnificencja Marcin Fołtynowicz, były wieloletni i zasłużony rektor Akademii Zamojskiej oraz prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotr Flor.

Po oficjalnym powitaniu gości i referacie okolicznościowym przyszedł czas na część kulturalną imprezy. Na scenie prezentowały się zespoły z Gminy Biszcza, swoją twórczość literacką zaprezentował Stanisław Luchowski, wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ‘Tanew’ z Biłgoraja. Były także rozgrywki sportowe i konkurencje sprawnościowe.

Ostatnim punktem programu było widowisko plenerowe zatytułowane ‘II Wojna Światowa –Wysiedlenie Bukowiny’ w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych, radę rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Stowarzyszenie ‘Na Rzecz Bukowiny’. Imprezie towarzyszył rajd rowerowy szlakiem zaborów z odwiedzeniem miejsc pamięci w Siekanym, Płusach, Korchowie, Tarnogrodzie i Bukowinie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole