Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Odpust w Miłkowie

W nieistniejącej już wsi Miłków (gm. Stary Dzików) od 18 lat odbywa się odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej – patronki przedwojennej kaplicy.
Odpust w Miłkowie

W niedzielę (26.08), w uroczystości wzięli udział m.in. dawni mieszkańcy Miłkowa oraz leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce, którzy opiekują się lasem, na terenie którego niegdyś znajdowała się ta miejscowość. Mszy św. przewodniczył wikariusz parafii Oleszyce, ks. Radosław Sokołowski.

POSŁUCHAJ

Miłków przed wojną był prężnie rozwijającą się, wielokulturową miejscowością, znajdującą się w pobliżu granicy radzieckiej. Według rozporządzenia władz okupacyjnych, w odległości 800 m. od granicy nie mogły znajdować się zabudowania mieszkalne. Sowieci w styczniu 1941 roku przeprowadzili wysiedlenie prawie wszystkich mieszkańców. W uroczystości odpustowej wziął udział Michał Sałaj, ostatni mieszkaniec urodzony w Miłkowie, mający w czasie przesiedleń 5 lat.
POSŁUCHAJ

Na straży pamięci o historii Miłkowa i jego mieszkańców stoją dzisiaj leśnicy.
POSŁUCHAJ

W styczniu 2000 roku, z inicjatywy ówczesnego leśniczego Leśnictwa Miłków - Piotra Puchalskiego i Stanisława Zagrobelnego - Nadleśniczego z Oleszyc, na mszę świętą w Starym Dzikowie zjechali się z całej Polski mieszkańcy nieistniejącej wsi Miłków. Był to pierwszy, po tragicznym losie wsi wysiedlonej w 1941r. na Besarabię, zjazd mieszkańców Miłkowa. Niektórzy z nich widzieli się pierwszy raz od przeszło 55 lat. Od tamtego czasu rokrocznie przy leśnej kaplicy w Miłkowie odbywają się uroczystości odpustowe.

Więcej na temat historii Miłkowa i organizowanych tam uroczystościach usłyszą Państwo  w najbliższy piątek w audycji 'Lasy na Kresach” o godz. 17:10.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole