Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Żołnierze rezerwy w szeregach WOT

72 żołnierzy rezerwy z terenu całego województwa lubelskiego rozpoczęło w sobotę w Dęblinie szkolenie wyrównawcze w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej. Są to nowatorskie szkolenia mające na celu odświeżenie posiadanych już umiejętności oraz wdrożenie elementów specyfiki obrony terytorialnej.
Żołnierze rezerwy w szeregach WOT

Żołnierze rezerwy z całego województwa lubelskiego, rozpoczęli w Dęblinie 1 września br. szkolenia wyrównawcze. Obejmuje one: odświeżenie nabytych już w wojsku umiejętności i wiedzy, wdrożenie elementów szkolenia taktycznego właściwego dla lekkiej piechoty, a także sprawdzian przygotowania fizycznego. Intensywne ćwiczenia w trybie weekendowym odbywają się w jednostkach, pasach taktycznych, a także w terenie i potrwają do 23 września br. Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w programie szkoleniowym WOT, który potrwa 3 lata.

Szkolenia wyrównawcze w WOT


Tzw. szkolenia wyrównawcze przeznaczone są dla żołnierzy rezerwy, a więc dla tych, którzy już byli w wojsku – pełnili czynną służbę wojskową, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Są one realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni).

Szkolenia wyrównawcze otwierają 3-letni cykl szkoleń w ramach WOT. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni. Ponadto każdy żołnierz OT musi każdego roku przejść obowiązkowe, 2-tygodniowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego w kraju.


Jest to już trzecie tego typu szkolenie żołnierzy w tym roku, jakie odbywa się w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Forma i sposób pełnienia terytorialnej służby wojskowej sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością u osób, które kiedyś pełniły czynną służbę wojskową i chcą ponownie założyć mundur.

Szkolenia WOT w ocenie żołnierzy rezerwy

Żołnierze rezerwy, którzy często posiadają duże doświadczenie wojskowe, wysoko oceniają poziom szkoleń w ramach TSW. W przeprowadzonych ankietach najczęściej podkreślają profesjonalizm i doświadczenie instruktorów – szkoleniowców, prowadzenie ciekawych zajęć w terenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, co podkreślają sami żołnierze, że zasadnicza służba wojskowa była z przymusu, natomiast służba w WOT jest dobrowolna.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2800 żołnierzy i cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy. Głównym zadaniem 2 LBOT
w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole