Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach” w Krasnobrodzkim Domu Kultury

W dniach od 1 do 28 września br. w Krasnobrodzkim Domu Kultury czynna jest ogólnopolska wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach”.
Wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach” w Krasnobrodzkim Domu Kultury

Po prezentacji w Krasnobrodzie wystawa pokazana będzie w wielu galeriach na terenie kraju: – w październiku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, w listopadzie w Oświęcimskim Centrum Kultury, w grudniu w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W trakcie uzgodnień są kolejne prezentacje w przyszłym roku, m.in. w: Wałbrzyskiej Galerii Sztuki - Biurze Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu, Biurach Wystaw Artystycznych w Krośnie i Sieradzu, Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Prace pokazane na wystawie powstały po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów, zorganizowanych w Krasnobrodzie w 2015 r. przez Marię Grażynę Szpyrę - inicjatorkę środowiskowych spotkań przedstawicieli tej dziedziny sztuki i Krasnobrodzki Domu Kultury. Tematem warsztatów był chrzest Polski. Do projektu dołączyło Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, które wraz Urzędem Miasta w Lesznie pozyskało środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przygotowanie wystawy i druk towarzyszącego jej katalogu.

„Prezentowane […] dzieła stanowią znakomite świadectwo kontynuacji i rozwoju przez
polskich artystów wielkiego dziedzictwa kultury i sztuki wyrastających od dziesięciu i pół
wieku na fundamencie wiary chrześcijańskiej, położonym przez Mieszka I w 966 roku” – pisze we wstępie do  katalogu wystawy  prof. K. Ożóg z UJ w Krakowie.

Ilustracje zaprezentowane na wystawie przedstawiają główne postaci związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez Polskę – księcia Mieszka I i jego żonę Dobrawę, samą scenę chrztu Mieszka i jego poddanych, odchodzący w przeszłość świat pogański oraz ważniejsze wydarzenia z pierwszego etapu chrystianizacji – męczeństwo św. Wojciecha i biskupa Stanisława, zjazd gnieźnieński, w czasie którego Otton III dokonał symbolicznego aktu nałożenia cesarskiego diademu na głowę Bolesława Chrobrego, budowanie kościołów przez Bolesława Chrobrego i początki życia monastycznego w Polsce. Wyobraźnię twórczą artystów poruszały też takie  wydarzenia, jak Dagome iudex – oddanie Polski  pod opiekę papieską, złożenie przez Mieszka I u grobu św. Udalryka ramienia odlanego ze srebra jako wotum za uzdrowienie i wiele, wiele innych.

Chrześcijańska Polska, jak pisze prof. K. Ożóg, wyrastała na męczeńskiej krwi św. Wojciecha, Pięciu Braci Polskich, św. Brunona z Kwerfurtu, św. Stanisława ze Szczepanowa, a chrześcijański naród rodził świętych, którzy patronowali mu i patronują na każdym etapie dziejów.  Na wystawie możemy więc zobaczyć, obok już wspomnianych świętych -  św. Jadwigę Śląską, św. Jacka, św. Jadwigę Królową, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Brata Alberta, św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II.

Na wystawie są też dzieła, które w sposób symboliczny pokazują rolę i znaczenie chrztu dla współczesnej Polski.

 

 

A u t o r z y i l u s t r a c j i

Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych
prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły
ilustracji”, którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe
spotkania twórcze - Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. Jest to dla nich miejsce
inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Praca twórcza artystów
koncentruje się wokół wspólnego tematu. W efekcie dotychczasowych krasnobrodzkich spotkań powstały wystawy, które wraz z towarzyszącymi im wydawnictwami budzą zainteresowanie wielu galerii w kraju i za granicą np. „Korczak i jego dzieło”, „M. Konopnicka - O Krasnoludkach i o Sierotce Marysi”, „Pieśń ujdzie cało - Polskie pieśni patriotyczne”, „Tam za dworem, za jeziorem - Pieśni i piosenki ludowe”.

 

W ubiegłym roku tematem był chrzest Polski. Zestaw prac poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną krasnobrodzkie spotkania.

W sumie na wystawie zgromadzono ponad 100 prac 30 autorów, wśród których znaleźli się m. in.: J. Wilkoń, A. Heidrich, K. Michałowska, T. Wilbik, M. Wasilewski, B. Orliński, M. Nowiński, K. Lipka-Sztarbałło, F. Maśluszczak J. Marcolla, E. Wasiuczyńska, A. Sędziwy, K. Stanny,  Z. Kołaczek i A. Gołębiowski.


A l b u m

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog wydany w formie albumu z barwnymi reprodukcjami - format A4, objętość 96 stron, oprawa twarda, szyta nićmi.

Ilustracje zarówno na wystawie, jak i w albumie  opatrzone zostały fragmentami tekstów średniowiecznych kronikarzy – Galla Anonima, Jana Długosza, Thietmara oraz  wybitnych polskich pisarzy, poetów i myślicieli, m.in. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co  podnosi walory edukacyjne projektu.

Wstęp do albumu napisał prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - wybitny historyk, specjalista od historii średniowiecza, autor książki „966. Chrzest Polski”, uznanej za książkę roku 2015. Prof. K. Ożóg był również konsultantem tego przedsięwzięcia.

Projekt graficzny wykonał Bogusław Orliński - ilustrator uczestnik krasnobrodzkich spotkań, autor opracowań graficznych publikacji wydawanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury, wysoko ocenianych przez specjalistów.

Wybór, opracowanie i redakcja - Maria Grażyna Szpyra.

 

A u t o r  p r o j e k t u  i  k u r a t o r  r e a l i z a c j i

Autorką i kuratorem realizacji projektu obejmującego warsztaty, wystawę i katalog jest Maria Grażyna Szpyra, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w kraju i za granicą.

 

Projekt został zrealizowany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole