Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 11:00
Reklama KrisHome BLUE

Konferencja „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo…”

Konferencja pt. „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo…” zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu i Muzeum Zamojskie w Zamościu odbyła się 13 listopada 2018 r. w siedzibie muzeum, przy ul. Ormiańskiej 30.
Konferencja „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo…”

Po otwarciu konferencji przez panią dr Dorotę Mach, dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu i pana mgr Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu uczestnicy wysłuchali czterech referatów.

W pierwszym wystąpieniu pan Bogdan Leszczuk z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu pt. „Drogi do wolności państwa polskiego” podkreślił, że Polacy w okresie zaborów na różne sposoby walczyli o niepodległość. Była to walka zbrojna, ale również walka o zachowanie polskiego języka, kultury i nauki. Kolejny prelegent pan Marcin Czubara, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filii w Hrubieszowie, w referacie „Książka i biblioteka w życiu Józefa Piłsudskiego” przedstawił słuchaczom postać Józefa Piłsudskiego jako miłośnika literatury, któremu książka towarzyszyła przez całe życie. Po przerwie kawowej słuchacze wysłuchali wystąpienia pana Andrzeja Pogudza, nauczyciela historii z II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Zamościu, „Niezwykły generał Tadeusz Rozwadowski. Patriota, wynalazca i organizator – zapomniany bohater…”, w którym przybliżył sylwetkę niezwykłego człowieka, mało znanego generała, patrioty, który odegrał istotną rolę w historii Polski. Wykład pana Andrzeja Maziarza z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego „Terroryści Piłsudskiego – Organizacja Bojowa PPS” – to prezentacja historii tej organizacji i losów osób, które ją tworzyły.

Uczestnikami konferencji byli m.in. Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Ewa Muzyka, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Katolickich św. Ojca Pio w Zamościu, Anna Cichosz kierownik Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego w Zamościu, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Zamościu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie konferencji wszyscy uczestnicy wskazali na konieczność realizacji tego typu imprez w przyszłości.

Konferencja została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo...” - 100 lat niepodległości dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie „Na 100 Niepodległa”.

Patronat honorowy sprawują: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko.

Patronat medialny sprawują: Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia, Telewizja Kablowa Zamość VIDEO KADR, Nowy Kurier Zamojski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole