Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Podsumowanie projektu "Rękodzieło ludowe na Roztoczu"

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie 13 listopada podsumowała realizację projektu "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", którego zadaniem była promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Podsumowanie projektu "Rękodzieło ludowe na Roztoczu"

Tym razem zaprosiliśmy mieszkańców na cykl warsztatów, spotkań, wystaw, gier terenowych i wycieczek, na które pozyskaliśmy pieniądze z Narodowego Centrum Kultury.

Głównym celem projektu było spotkanie z szeroko pojętą kulturą ludową, rękodziełem i sztuką. Zaprosiliśmy dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy, seniorów, osoby niepełnosprawne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Józefowa.

Głównym elementem programu były warsztaty rękodzieła poprowadzone przez profesjonalnych artystów, na których uczestnicy wykonywali: „roztoczańskie anioły”, „ikony na drewnie” "kuferki ze strychu", "czerwone korale", "filcowane szale" oraz zakładki do książek "nitką malowane".

Z jakich elementów składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, jakich ziół używano do wicia wianków na Boże ciało, jak się dawniej młóciło zboże? To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej "Śladami przeszłości", którą zorganizowaliśmy w ramach zadania. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego: "Józefowianie", "Miłośnicy historii" i "Cichociemni". Wszystkie zespoły miały do wykonania 10 zadań w różnych punktach miasta, które dotyczyły historii i dawnego życia mieszkańców Józefowa. Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, a także pranie na tarze i kijanką w rzece. Łatwe okazało się narysowanie kościoła i przeprowadzenie sondy ulicznej na temat Konrada Bartoszewskiego "Wira". Najbardziej uczestnikom gry podobało się wicie wianków i odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim.

Kolejnym elementem realizowanego projektu była międzypokoleniowa wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie dzieci poznały dawne rzemiosła, wiejską zabudowę, wyposażenie wnętrz i codzienne życie mieszkańców dawnej wsi, a seniorzy wspominali swoje młode lata.

Ponadto młodzi uczestnicy projektu przeprowadzili wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy. Zebrali informacje na temat obrzędów, religijności, ginących zawodów czy świętowania dawnych obyczajów.

Przygotowaliśmy także wystawy prac uczestników miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz lokalnych artystów: Rzeźby – Leona Kusiaka i Haftu krzyżykowego – Ireny Jolanty Świst. Powstała też wystawa dawnych przedmiotów codziennego użytku.

Podsumowaniem cyklu wielopokoleniowych spotkań, warsztatów, wystaw, gier terenowych i wycieczek, promujących lokalne dziedzictwo kulturowe była prezentacja, podsumowująca to co działo się w ostatnich tygodniach, następnie odbył się koncert Kapeli Zwierzynieckiej oraz spotkanie pokoleń z Kołem Gospodyń Wiejskich z Majdanu Nepryskiego, połączone z degustacją lokalnych smakołyków. Mini-biesiadzie z kulaszą, krężołkami, pierogiem biłgorajskim oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem, towarzyszyły przyśpiewki w wykonaniu akordeonisty Damiana Kulika, w które chętnie włączyli się zaproszeni goście. Na spotkaniu nie zabrakło również wspomnień o dawnych zwyczajach i tradycjach.

Realizacja projektu wprowadziła dzieci i młodzież w inspirujący świat sztuki i muzyki ludowej. Zaangażowanie w realizację projektu lokalnych twórców umożliwiło wykorzystanie ich potencjału kulturowego, wzmocniło i zacieśniło więzi wśród lokalnej społeczności.

Zadanie "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" jest współfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska", skąd biblioteka pozyskała prawie 14,5 tysiąca złotych. Z własnych środków wyda na jego realizację niewiele ponad 1 000.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole