Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 11:11
Reklama KrisHome BLUE

Światowy Dzień Wcześniaka

Jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie. Przypomina o tym obchodzony każdego roku 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka.
Światowy Dzień Wcześniaka

Autor: źródło: pixabay

Jak tłumaczy Hanna Orjanik, ordynator Oddziału Neonatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, ten dzień ma na celu zwrócenie uwagi na szereg zagadnień związanych z wcześniactwem.

POSŁUCHAJ

Przyczyny przedwczesnych porodów mogą wypływać z problemów zdrowotnych matki bądź rozwijającego się płodu – tłumaczy Hanna Orjanik. Jak dodaje największą szansę na urodzenie dziecka we właściwym terminie mają kobiety w wieku od 18 do 35 roku życia.

POSŁUCHAJ


Przedwczesny poród może być spowodowany również chorobami mamy, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy choroby tarczycy.
 

POSŁUCHAJ


Wcześniak to nie jest miniaturka dorosłego ani nawet dziecka, które urodziło się powyżej 37 tygodnia ciąży – zwraca uwagę ordynator Oddziału Neonatologii.

POSŁUCHAJ


Tuż po urodzeniu wcześniak trafia zwykle do inkubatora. Hanna Orjanik podkreśla, że niezwykle ważne jest, aby rodzice byli przy dziecku obecni.

POSŁUCHAJ


Trzeba pamiętać, że skutki przedwczesnego urodzenia mogą być bardzo odległe w czasie.

Niektórzy mówią, że wcześniakiem jest się całe życie – dodaje lekarz.

POSŁUCHAJ

Hanna Orjanik tłumaczy jednak, że te problemy w wieku szkolnym niekoniecznie muszą występować, a co ciekawe, w historii ludzkości wcześniakami byli ludzie nieprzeciętni.

POSŁUCHAJ


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Hanną Orjanik, ordynator Oddziału Neonatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dostępna jest ona na stronie internetowej naszej rozgłośni w zakładce „Rozmowa Dnia”.

 






 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole