Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 11:05
Reklama KrisHome BLUE

Spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego

Dzisiaj (21.11) w Zamościu, w ramach projektu pk. "Parasol" odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego z powiatu zamojskiego z przedstawicielami Dowództwa WOT i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 Spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego

Autor: fot. nadesłane

 

 

 

 

„Parasol” Terytorialsów dla powiatu zamojskiego
21 listopada br. w Klubie Żołnierskim w Zamościu odbyło się spotkanie
ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego z powiatu zamojskiego
z przedstawicielami Dowództwa WOT i 2 Lubelskiej Brygady Obrony
Terytorialnej. To druga w naszym województwie odsłona projektu

pk. „Parasol”.

Warsztaty zgromadziły blisko 40 przedstawicieli samorządu, służb oraz instytucji, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie powiatu zamojskiego, który znajduje się w rejonie odpowiedzialności 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu. Uczestnicy zapoznali się z możliwościami, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, aby wspierać samorządy i służby ratownicze podczas niemilitarnych sytuacji kryzysowych, typu katastrofy i klęski żywiołowe. Na terenie jednostki zaprezentowano sprzęt oraz wyposażenie, tzw. kompanijny moduł
zadaniowy, który może być użyty, aby sprawnie i szybko nieść pomoc lokalnej społeczności. Podsumowano również dotychczasową współpracę.


Mjr Marek Prenal z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnych powiedział podczas prezentacji – „Te warsztaty mają na celu zapoznanie przedstawicieli powiatów, gmin i miast z możliwościami WOT w zakresie współpracy z administracją samorządową w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze spotkanie w Lublinie we wrześniu br. potwierdziło, że jest potrzeba tego typu spotkań.”


Jarosław Antoszewski, Podinspektor ds. Obronności i Promocji Urzędu Miejskiego w Tomaszowie Lubelskim, oceniając warsztaty powiedział – „Tego typu spotkania systematyzują wiedzę nt. WOT, wskazują gdzie, kiedy i w jaki sposób formacja ta może zostać użyta na potrzeby administracji lokalnej. Daje nam wiedzę, że możemy poprosić wojsko o pomoc, gdy własne siły i środki nie będą wystarczające.


Celem projektu pk. „Parasol” jest przygotowanie samorządów, służbi podległych im instytucji do współpracy z WOT i skutecznego wykorzystania ich potencjału w procesie zarządzania kryzysowego. Istotnym aspektem projektu jest wypracowanie metod współpracy tak, aby optymalnie skrócić czas użycia żołnierzy WOT i usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności. Organizowane warsztaty i spotkania mają na celu wymianę doświadczeń, identyfikację potrzeb oraz budowanie wzajemnego zaufania.


2 LBOT osiągnęła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych na początku września br., jako jedna z pierwszych w kraju. W skład kompanijnego modułu zadaniowego, który może być użyty na wypadek katastrof lub klęsk żywiołowych znajduje się, m.in. kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, cysterna wodna, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. To tylko przykładowa kompilacja sprzętu, jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.


Pierwsze, pilotażowe spotkanie pk. „Parasol” w województwie lubelskim odbyło się w połowie września br. i dotyczyło miasta Lublin oraz powiatu
lubartowskiego. Kolejne odbędą się jeszcze w tym miesiącu, w rejonach odpowiedzialności pozostałych batalionów tj. w Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

System zarządzania kryzysowego WOT
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki Wojsk Obrony Terytorialnej z pierwszych trzech brygad OT (podlaska, lubelska i podkarpacka) zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i będzie realizowana zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły
zostaną przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Stawiennictwo żołnierzy WOT może by realizowane w trybie natychmiastowym – w przypadku wystąpienia katastrof, awarii, wypadów o dużej skali, lub z uprzedzeniem o stawiennictwie w przypadku otrzymania informacji (prognoz) o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowych (silne opady, śnieżyce, itp.).


Zespoły Oceny Wsparcia
W ramach podniesienia efektywności zarządzania kryzysowego, w tym wykorzystania sił i środków wojska we wsparciu lokalnych społeczności
w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy katastrof, dowództwo WOT opracowało koncepcję powołania Zespołów Oceny Wsparcia. Dzięki terytorialnemu charakterowi formacji zespoły te często będą mogły być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem będzie rozpoznanie rejonu i dokonanie oceny sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska. Wszystko po to, by w przypadku, gdy wojsko okaże się niezbędne skrócić czas jego przybycia, a także przygotować warunki do jak najszybszego jego wejścia do akcji.


Zespoły Wsparcia Odbudowy
Zespoły wsparcia odbudowy wypełniają niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół WOT-u będzie przywracał normalne funkcjonowanie na terenach objętym skutkami kryzysu. Zespoły te będą złożone z żołnierzy WOT (w tym OT) oraz pracowników resortu ON - głównie inżynierów architektury, budownictwa i logistyki, ukierunkowanych na doradztwo i ocenę możliwości wsparcia usuwania skutków klęsk żywiołowych po zakończeniu pracy zgrupowań zadaniowych w perspektywie długofalowej. Zadaniem tych zespołów jest przygotowanie i utrzymanie wydzielonych sił do niezwłocznego i powszechnego wsparcia społeczności lokalnych przy wystąpieniu klęsk żywiołowych, katastrof oraz przeciwdziałanie i minimalizacja i usuwanie skutków, a także przywracanie stanu sprzed ich wystąpienia.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała, jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy ponad 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY
TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: [email protected]



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole