Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

„Lubaczów Młodymi Niepodległy”

W Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie w grudniu dobiega końca realizacja projektu finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubaczów Młodymi Niepodległy” wpisujący się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Lubaczów Młodymi Niepodległy”

Projekt miał na celu przybliżyć młodzieży historię naszego miasta, pobudzić rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej, podnieść świadomość nt. znaczenia wspólnot lokalnych, aktywności obywatelskiej, możliwości praktycznego uczestnictwa w partycypacji obywatelskiej, rozwinąć świadomość narodową i obywatelską poprzez pielęgnowanie polskości, rozwój potencjału intelektualnego i kapitału społecznego, rozwój umiejętności potrzebnych do bycia aktywnym w życiu społecznym i zawodowym, zaktywizowanie postaw aktywnych wśród dzieci i młodzieży SP2. Wpłynął na podniesienie poziomu identyfikacji dzieci i młodzieży ze swoją "małą ojczyzną" i wiedzy związanej z historią Polski, w której udział brali także mieszkańcy naszego miasta, integrację międzypokoleniowa i wymianę doświadczeń pomiędzy pokoleniami - także świadkami historii lokalnej i globalnej, a także zacieśnienie współpracy pomiędzy organizacjami działającymi na terenie miasta i gminy.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach, szkoleniach dotyczących integracji międzypokoleniowej, a także edukacji historycznej, w tym lokalnej i regionalnej w utworzonym w szkole Lubaczowskim Centrum Pokoleń. Wzięli udział w warsztatach designu literackiego i warsztatach opowieści w Lublinie, czynnie włączyli się w Rajd pieszy do lasu Niwki, odwiedzili i poznali miejsca pamięci związane z historią Lubaczowa, uczestniczyli w spotkaniach ze świadkami historii dokumentując je w formie fotografii lub nagrań.

Projekt obejmował 350 godzin warsztatów, spotkań oraz działań, których efektem jest wydana przez grupy młodsze Monografia Pokoleń – Śladami Niepodległej, a także kalendarz na rok 2019 z ilustracjami najmłodszej grupy warsztatowej. Wytworem pracy grup starszych jest interaktywna "Lubaczowska Mapa Niepodległości", dostępna na stronie „dwójki” https://sp2lubaczow.edupage.org/.

Do sukcesu tego przedsięwzięcia przyczynił się ogromny wkład pracy, zaangażowanie i chęć poznawania historii swojego miasta i regionu przez uczniów SP 2, trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą, współpraca i nieoceniony wkład świadków historii, którzy chętnie dzielili się z nami swoimi wspomnieniami, za które dziękujemy z całego serca, a także przychylność dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2.

Link do fb Stowarzyszenia Trampolina działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, gdzie na bieżąco dokumentowane były działania projektowe. M. Sz. : https://www.facebook.com/spdtrampolina/

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A