Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2019

‘Odnowi oblicze ziemi!’ – pod tym hasłem, które przyświecało po raz jedenasty wszystkim w całej Polsce, a po raz piąty mieszkańcom Ziemi Biłgorajskiej, odbył się (06.01) Orszak Trzech Króli.
Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2019

Biłgorajskie uroczystości orszakowe rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Do uczestnictwa w Orszaku i tym samym dawania świadectwa swej wiary zachęcał proboszcz parafii, ks. Witold Batycki:

POSŁUCHAJ

Z kolei ks. Adam Palonka w homilii podkreślał, że musimy dziś brać przykład z Trzech Mędrców, którzy nie wahali się pójść do Jezusa, aby oddać Mu pokłon:

POSŁUCHAJ

Po Mszy Świętej został uformowany Orszak symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, ze swoimi przedstawicielami w osobach Trzech Króli. W osobę Króla Melchiora z orszaku azjatyckiego wcielił się już po raz piąty Wojciech Szczepański z parafii św. Jana Pawła II, który w rozmowie wyjaśniał, dlaczego co roku decyduje się na odgrywanie tej roli:

POSŁUCHAJ

Po raz pierwszy rolę Króla Baltazara z orszakiem afrykańskim odegrał Bartłomiej Strzałka z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślał on, iż było to bardzo ważne wydarzenie w jego życiu:

POSŁUCHAJ

Król Kacper z orszakiem europejskim w tym roku pochodził z parafii Chrystusa Króla, zaś był nim już po raz kolejny Krzysztof Kras:

POSŁUCHAJ

Po drodze na wszystkich uczestników Orszaku czekały specjalne sceny. Jeszcze na placu kościelnym została odegrana pierwsza scena zatytułowana ‘Olśnienie Mędrców’, można było zobaczyć także pałac Heroda oraz gospodę i szopkę pastuszków. Finałowa scena, biłgorajskie Betlejem, ze Świętą Rodziną znajdowało się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury i to właśnie tam Trzej Królowie złożyli przed Dzieciątkiem Jezus swoje dary.

Wyjątkowym elementem tegorocznego Orszaku Trzech Króli był kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie rocznego Kubusia z Biłgoraja, który zmaga się z wieloma schorzeniami i czeka leczenie w niemieckiej klinice. Dlatego też mieszkańcy Biłgoraja zjednoczyli się i upiekli ciasto, a podczas Orszaku zostało ono rozprowadzone.

Orszak zakończyło wspólne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Łukasz Ćmiel z Aleksandrowa, który całą szopkę ulepił z plasteliny! Praca była tym bardziej wyjątkowa, gdyż chłopiec dopracował każdy jej szczegół, a ponadto, jak zdradził w rozmowie, planuje zostać rzeźbiarzem:

POSŁUCHAJ

Wszystkim uczestnikom i organizatorom orszaku dziękował i gratulował starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie ks. Witold Batycki udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa:

POSŁUCHAJ

Tegoroczny Orszak Trzech Króli podsumowała koordynatorka wydarzenia, wicedyrektor Katolickiego Liceum, Maria Oleszek:

POSŁUCHAJ

Orszak zakończył słodki poczęstunek, a także dodatkową atrakcją dla każdego uczestnika była zagródka z żywymi owieczkami oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Królami i Świętą Rodziną. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i radości z Objawienia Pańskiego.

Organizatorem biłgorajskiego Orszaku Trzech Króli było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju we współpracy z wieloma instytucjami, parafiami, szkołami i służbami mundurowymi. Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole