Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Transplantacja daje drugie życie

Przeszczep to dar życia dla drugiej osoby. Często dzięki niemu ratujemy zdrowie innych.
Transplantacja daje drugie życie

Jednak transplantacja to często kontrowersje – powiedziała Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu. 

POSŁUCHAJ

Najpopularniejszym przeszczepianym narządem są nerki. Jednak dość często też, a szczególnie w przypadku małych dzieci tym narządem jest serce. Osoby po transplantacji, które wzięły udział z spotkaniu opłatkowym podzieliły się z nami swoją historią.

POSŁUCHAJ

Piotr Tchórz urodził się bez lewej dłoni. Dwa lata temu dostał nową rękę. To była innowacyjna operacja, jedyna na całym świecie.

POSŁUCHAJ

Warto zaznaczyć, że transplantacja rozwija się nawet w takich ośrodkach jak Zamość – zaznaczył prof. Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. 

POSŁUCHAJ

Kościół bardzo wspiera przeszczepy, ponieważ to jest szansa dla wielu na drugie życie – podkreślił ks. bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko- lubaczowskiej. 

POSŁUCHAJ

Dawcą pośmiertnym według polskiego prawa zostaje każdy, kto nie zarejestrował się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Lekarze często wolą jednak pytać o zgodę rodzinę zmarłego. W 2018 roku w Polsce przeszczepiono ponad 1390 narządów od 500 zmarłych dawców.
Na płuca oczekuje 113 osób, a przeszczepiono tylko 42. Najbardziej dramatycznie wygląda sprawa oczekiwania na przeszczep serca. W kolejce po nie czeka 459 osób, a przeszczepiono ich 147.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole