Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Cukier - nie zawsze krzepi

Jedna, dwie łyżeczki cukru do kawy czy herbaty to niby niewiele. Ile cukru faktycznie jemy? Przeciętny Polak zjada co miesiąc około kilograma cukru. Raport na ten temat przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. 
Cukier - nie zawsze krzepi

Autor: źródło: unsplash

Ilość cukru, jaką spożywamy ma wpływ na każdy organ naszego ciała. I nie chodzi tu jedynie o nasz wygląd i dodatkowe kilogramy. Dieta bogata w cukier ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Tyjemy na potęgę, tyją nasze dzieci, a stąd prosta droga do nadciśnienia, problemów z jelitami czy nerkami i cukrzycy. A ta atakuje podstępnie – mówi dr Elżbieta Kramarczuk, internista, diabetolog ze szpitala papieskiego w Zamościu:

POSŁUCHAJ

Ignorancja w tym zakresie to błąd, bo cukrzyca to choroba wiążąca się z wieloma problemami i powikłaniami.

POSŁUCHAJ

Pierwszym krokiem do nabycia cukrzycy jest nadmiar zjadanego cukru i brak ruchu. 
Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Cukier – podobnie jak tłuszcz - zwiększa poziom cholesterolu we krwi, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy. Powoduje również nadciśnienie tętnicze, zaostrza stany zapalne stawów, osłabia pamięć.
Jest się czym niepokoić bo spożycie cukru rośnie. Jemy w ciągu roku o prawie 12 kg więcej niż 10 lat temu, a warto pamiętać, że jest on zawarty w wielu produktach. Znaczącym źródłem cukru są napoje słodzone gazowane (typu cola, wody smakowe, nektary i napoje owocowe). Jedna puszka napoju słodzonego może zawierać 15-40 g cukru, czyli 3-8 łyżeczek do herbaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole