Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

A Ty co ostatnio zgubiłeś?

Betoniarka, monitor od komputera, obrazy, wędki. Te i wiele innych rzeczy zamościanie gubią wszędzie. Wydawać by się mogło, że trudno zapomnieć chociażby o ogromnej kosiarce, to właśnie takie przedmioty trafiają do Biur Rzeczy Znalezionych.
A Ty co ostatnio zgubiłeś?

Autor: źródło: pixabay

Kiedy zapominamy, dlaczego zapominamy, co robić gdy już oprzytomnimy? A może liczyć na pomoc policji. Odpowiedzi na te nurtujące pytania już za chwilę

Zapytaliśmy mieszkańców Zamościa o to, co gubią.

POSŁUCHAJ

Wracasz do domu i nie masz telefonu, pieniędzy albo biżuterii? W takiej sytuacji siadasz i załamujesz ręce. Nie ma nic gorszego! Mamy gdzie się zwrócić o pomoc w takim wypadku, możemy na przykład Biura Rzeczy Znalezionych lub na policję Policja, szczególnie jeżeli podejrzewamy kradzież. Dla tych, którzy nie mają już nadziei pozostaje patron rzeczy zgubionych - święty Antoni.

POSŁUCHAJ

Są różne przyczyny gubienia rzeczy, między innymi zmęczenie, choroba, stres. Jednak zamościanie mówią głównie o roztrzepaniu i niedbalstwie.

POSŁUCHAJ

Nie brakuje historii o natrafianiu na nietypowe przedmioty. O takiej sytuacji opowiada Grzesiek:

POSŁUCHAJ


Jeśli zgubiliście coś ważniejszego niż druciany wieszak, na przykład dokumenty, to w pierwszej kolejności należy zgłosić się do Urzędu Gminy. Tam dostaniecie odpowiednie zaświadczenia. Oczywiście zablokujcie karty bankomatowe. I nie wpadajcie w panikę, bo statystycznie rzecz biorąc każdy przynajmniej raz w życiu pada ofiarą przestępstwa.
Wytłumaczenie na to dlaczego gubimy potrzebne nam rzeczy ma doktor Ireneusz Siudem z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej.

POSŁUCHAJ

Gubienie rzeczy może być związane ze zmęczeniem, chorobami, między innymi: ADHD czy chorobą Alzheimera.

POSŁUCHAJ

-kończy Siudem.

Dlatego, jeżeli zdarza się to nam zbyt często warto zwrócić się do lekarza. Szczególnie, że zostawianie rzeczy w nietypowych miejscach może skutkować przykrymi konsekwencjami. 

Często takie roztargnienie nie jest związane z chorobami, a zbyt szybkim tempem życia. Psychologowie radzą je zwolnić. A jeżeli to niemożliwe - Można też trenować pamięć. W Internecie roi się od technik i programów temu służących. Po takich ćwiczeniach poprawia się koncentracja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole