Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 18:49

Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?

Z każdym kolejnym rokiem rośnie popularność alternatywnych sposobów odprowadzania zanieczyszczeń z budynków jednorodzinnych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. W związku z tym warto dokładniej przyjrzeć się temu tematowi, skupiając się głównie na najnowocześniejszych biologicznych oczyszczalniach. Wyjaśniamy, o czym dokładnie mowa! Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do gminnej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to głównie terenów wiejskich, ale też nowo powstałych domów na obrzeżach miast. Wśród dostępnych sposobów na to, aby spełnić prawny obowiązek dotyczący prawidłowego odprowadzenia ścieków, od lat znajduje się tradycyjne szambo oraz właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zobaczmy, o co dokładnie chodzi i na jakie rozwiązanie warto się zdecydować.
  • 27.08.2023 11:30
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym mowa?

Mechanizm działania wszelkich przydomowych oczyszczalni ścieków jest w każdym przypadku niemal taki sam. W przeciwieństwie do szamba, przydomowe oczyszczalnie to instalacje przepływowe, co w praktyce oznacza, że ścieki - już po pozbyciu się niemal wszystkich zanieczyszczeń - w postaci wody trafiają ponownie do środowiska naturalnego. Możemy wyróżnić kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym między innymi system z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, ze złożem roślinnym, osadem czynnym czy wreszcie biologiczne oczyszczalnie ścieków, które spośród wszystkich dostępnych są najbardziej innowacyjne. Kluczem do sukcesu jest więc wybór odpowiedniego typu oczyszczalni, który powinien opierać się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach oraz możliwościach, w tym nie tylko finansowych, ale też uwarunkowaniach terenowych i gruntowych.

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Każda przydomowa oczyszczalnia składa się w szczególności z przewodów doprowadzających oraz odprowadzających, a także zbiornika, który jest zazwyczaj podzielony na komory. Celem biologicznej oczyszczalni jest oczywiście zneutralizowanie zanieczyszczeń, jakie występują w ściekach odprowadzanych z gospodarstwa domowego. Następuje to pod wpływem działania bakterii tlenowych i beztlenowych, ale również innych pożytecznych mikroorganizmów, które po prostu konsumują nieczystości, w tym liczne drobnoustroje, metale ciężkie i wiele innych.

Biologiczna oczyszczalnia - jakie są zalety?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają mnóstwo niewątpliwych zalet, w tym są przede wszystkim ekologiczne, bezawaryjne oraz bezobsługowe. Charakteryzują się przy tym dużą wydajnością, a także są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Oczywiście, ich budowa wiąże się z jednorazowym, sporym wydatkiem rzędu nawet 25 000 - 30 000 złotych, ale warto podejść do tego jak do długoterminowej inwestycji, która z czasem się zwróci, a przydomowa oczyszczalnia będzie nadal funkcjonować. Jedynym kosztem stałym w przypadku biologicznych oczyszczalni jest wydatek związany z energią elektryczną oraz opróżnianiem zbiornika z osadu, co należy wykonać raz, maksymalnie dwa razy w roku (cena jednorazowej usługi to około 150-200 złotych).

--- Artykuł sponsorowany ---