Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 19:54

Rejestracja motocykla z zagranicy krok po kroku

 • 05.07.2024 06:09
 • Autor: Grupa tipmedia
Rejestracja motocykla z zagranicy krok po kroku

Rejestracja motocykla zza granicy nie jest trudną procedurą. Jeśli masz motocykl, który sprowadziłeś z innego kraju i zastanawiasz się, jakie formalności czekają Cię podczas jego rejestracji, podpowiadamy, jak wygląda cała procedura. 

 • Sprowadzenie motocykla: ile kosztuje rejestracja motocykla zza granicy?
 • Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla

Sprowadzenie motocykla: ile kosztuje rejestracja motocykla zza granicy?

Na sprowadzenie motocykla zza granicy decyduje się coraz więcej miłośników jednośladów. Bardzo często za granicą dostępne są modele, których nie można kupić w Polsce. Dodatkowo ich stan techniczny oraz ceny są na tyle atrakcyjne, że motocykliści z chęcią sprowadzają je do kraju nawet z bardzo daleka. Niezależnie od tego, jaki motocykl kupisz, musisz pamiętać o dopełnieniu wszystkich związanych z tym formalności. O tym, jak przebiega sprowadzenie wymarzonego jednośladu do Polski, przeczytasz na stronie https://polisanamotocykl.pl/poradniki/rejestracja-motocykla-z-zagranicy-jak-przebiega/.

Sam proces sprowadzenia pojazdu zza granicy nie jest skomplikowany. Po wyborze odpowiedniego motoru należy spisać umowę kupna-sprzedaży. Aby zarejestrować pojazd w Polsce, najlepiej spisać umowę dwujęzyczną lub wymagane dokumenty przetłumaczyć na język polski. Trzeba też pamiętać o wykupieniu polisy OC. Oferty możesz sprawdzić na stronie: polisanamotocykl.pl. Kiedy pojazd będzie już w Polsce, trzeba wykonać badanie techniczne, ponieważ dokument potwierdzający sprawność pojazdu jest niezbędny do rejestracji motocykla. Następnie można zarejestrować pojazd.

Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja motocykla? Rejestracja motocykla sprowadzonego zza granicy jest tańsza niż rejestracja samochodu osobowego. W wydziale komunikacji musisz zapłacić około 120 złotych, a po dokonaniu opłaty otrzymasz:

 • standardowe tablice rejestracyjne (w przypadku tablic indywidualnych należy dodać opłatę w wysokości 500 złotych)
 • dowód rejestracyjny
 • pozwolenie czasowe (tymczasowy dowód rejestracyjny)
 • znaki legalizacyjne (nalepka)

Jeśli nie zostały na tym etapie dostarczone przetłumaczone dokumenty, należy doliczyć opłatę w wysokości 100 złotych za ich przetłumaczenie.

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla

Chcąc zarejestrować sprowadzony z innego kraju motocykl w Polsce, należy skompletować wszystkie najważniejsze dokumenty. Warto zadbać o to, aby dowód własności został sporządzony w dwóch językach: języku osoby sprzedającej motocykl oraz w języku polskim. Pozwoli to uniknąć poniesienia dodatkowych kosztów związanych z tłumaczeniem dokumentów.

Aby zarejestrować pojazd niezbędny będzie wniosek o rejestrację pojazdu, który jest dostępny na stronie internetowej wydziału komunikacji, potwierdzenie pozytywnego wyniku badań technicznych, a także umowa kupna-sprzedaży lub faktura zakupu. Potrzebne będą także:

 • dowód odprawy celnej (w przypadku motocykli sprowadzonych spoza krajów UE i EFTA)
 • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla przez poprzedniego właściciela
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku
 • dowód osobisty lub paszport
 • potwierdzenie dokonania wszystkich obowiązkowych opłat

Podczas rejestracji motocykla trzeba pamiętać o posiadaniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli podczas rejestracji nie będziesz posiadać ważnej polisy, Urząd powiadomi o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak widzisz, rejestracja pojazdu po sprowadzeniu go nie jest trudną procedurą, ale warto wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki czemu proces pójdzie sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

Artykuł sponsorowany