Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Prawo po Twojej stronie

Zapraszamy do słuchania cyklu audycji realizowanego wspólnie z Funduszem Sprawiedliwości "Prawo po Twojej stronie" na antenie Katolickiego Radia Zamość.

W audycjach rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi. Mówimy też, jak działa w Polsce system sprawiedliwości, jak jest reformowany, po co i dlaczego.

"Prawo po Twojej stronie" - w każdy wtorek, środę, czwartek i piątek o godz. 13.10, powtórki o godz. 23:35.

 

 

 

05.05.2021. godz. 13.10. Z audycji dowiemy się jak przebiega przesłuchanie osób nieletnich (zapewnienie ochrony intymności podczas tej czynności), przyjazne pokoje, a także uprawnienia policji w tej sprawie. Cz. 1. Gościem audycji jest Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu – st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło.


05.05.2021. godz. 13.16. Z audycji dowiemy się jak przebiega przesłuchanie osób nieletnich (zapewnienie ochrony intymności podczas tej czynności), przyjazne pokoje, a także uprawnienia policji w tej sprawie. Cz. 2. Gościem audycji jest Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu – st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło.


04.05.2021. godz. 13.15. Specjalne szkolenia dla sędziów, dotyczące m.in. zagadnień z psychologii dziecięcej i przyjaznych sposobów przesłuchiwania najmłodszych. Audycja informuje o tym, że istnieją nowe sposoby komunikacji (np. grafiki), kiedy w procesie karnym biorą udział dzieci. Dzięki obrazkowym wskazówkom dowiedzą się kogo w razie potrzeby poprosić o pomoc, którą powinni uzyskać na każdym etapie dotyczącego ich postępowania. Przewidziano także szkolenia dla sędziów aby ułatwić im kontakt z najmłodszymi ofiarami przestępstw. Szkolenia dotyczyć będą m.in. zagadnień psychologii dziecięcej i przyjaznych sposobów przesłuchiwania najmłodszych. Gościem audycji jest Biegły sądowy psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu – Marta Główka.


04.05.2021. godz. 13.10. Profesjonalne wsparcie prawne dla dzieci pokrzywdzonych przez sprawcę przemocy, a także dla opiekunów tych dzieci. Audycja informuje o tym, że dzieci pokrzywdzone przestępstwem, a także świadkowie przestępstw mogą w zupełności czuć się bezpiecznie w trakcie procesu karnego. Nowe rozwiązania umożliwią nieodpłatnie tym osobom dostęp do profesjonalnego wsparcia z urzędu, tj. adwokata czy radcy prawnego. Reprezentant prawny będzie również wsparciem dla świadków przestępstw, którzy także potrzebują wsparcia w trakcie procedur karnych. Gościem audycji jest Biegły sądowy psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu – Marta Główka.


30.04.2021. O czym muszą wiedzieć ofiary przemocy, jeżeli w rodzinie zostanie już wdrożona procedura i sprawca opuści mieszkanie? Czy jest możliwość przedłużenia zakazu  zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania? Czy w tym czasie osoba dotknięta przemocą może obawiać  się że sprawca np. w sposób nieuprawniony powróci do mieszkania lub będzie nachodził ofiarę np. pod pretekstem zabrania potrzebnych rzeczy? Jak długo może potrwać postępowanie sądowe wszczęte z inicjatywy osoby dotkniętej przemocą? Co z kosztami postępowania sądowego? Czy takie postępowanie jest kosztowne? Przypomnienie gdzie osoby doświadczające przemocy mogą znaleźć pomoc.Gdzie możemy znaleźć szczegółowe informacje? Odpowiedzi poznamy w rozmowie ze Specjalistą prawnikiem z Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Zamościu – Adwokatem Wojciechem Terejko.


29.04.2021. Jaki są główne cele tzw. ustawy antyprzemocowej? Od kiedy obowiązuje ta ustawa? W jaki sposób odbywa się izolacja? Czy jest jakaś specjalna procedura, w jakiej następuje wydanie zakazu  zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania? Gdzie osoby dotknięte przemocą mogą znaleźć pomoc? Gdzie możemy znaleźć szczegółowe informacje? Na te pytania odpowie Specjalista prawnik z Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Zamościu – Adwokat Wojciech Terejko.


28.04.2021. Od pół roku w Polsce obowiązuje nowa ustawa, tzw. ustawa antyprzemocowa. Daje ona policji skuteczne narzędzia do przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej. Jak w praktyce wyglądają działania policjantów w tym zakresie? O tym opowie Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu – st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło.


27.04.2021. 30 listopada 2020 roku weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Niemal półroczne funkcjonowanie podsumowuje i jej najważniejsze założenia przypomina Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


23.04.2021. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jako sposób na upowszechnianie wiedzy o pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Jak wyglądał w tym roku, w jakich dniach był organizowany, gdzie można było otrzymać pomoc w regionie w tym czasie, jaka to była pomoc, z jakimi problemami/sprawami zgłaszają się osoby pokrzywdzone przestępstwem. Na te pytania odpowie Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


22.04.2021. Tematem audycji są informacje o tym co to jest Fundusz Sprawiedliwości, o Ogólnopolskim Programie Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, skąd pochodzą środki, gdzie można otrzymać pomoc i jaka jest to forma pomocy. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


21.04.2021. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany prawne, polegające na nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy Prawa o ustroju sądów powszechnych, są realizacją wytycznych Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Dostosowują również polskie przepisy do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej, a także ustanawiającej minimalne normy w dziedzinie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Gościem audycji jest Europoseł Beata Kempa.


20.04.2021. Dostosowując polskie prawo do standardów Europejskich Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizacje przepisów Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy Prawa o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzają one prekursorskie rozwiązania dla dobra dzieci – m.in. bezpłatną pomoc prawnika, zrozumiałe dla najmłodszych wskazówki, szkolenia dla sędziów z zasad kontaktu z dziećmi. Gościem audycji jest Europoseł Beata Kempa.


16.04.2021. Pomoc postpenitencjarna osobom pozbawionym wolności zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich bliskim. Gościem audycji jest Rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu - kapitan Jarosław Małecki.


15.04.2021. Metody rozwiązywania konfliktów w szczególności mediacji w sprawach rodzinnych. Gościem audycji jest Sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu – Teresa Bodys.


14.04.2021. Co roku w Polsce około 200 tys. osób staje się ofiarami różnego rodzaju przestępstw. Znaczna część poszkodowanych to kobiety i dzieci. Państwo ma obowiązek niesienia pomocy takim osobom. Obowiązek ten realizuje Fundusz Sprawiedliwości, do którego wpływają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Dysponentem Funduszu jest Minister Sprawiedliwości. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


13.04.2021. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Szczegółowe zasady udzielania pomocy i dotacji w ramach Funduszu, zostały określone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 września 2017 r., w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


09.04.2021. Fundusz Sprawiedliwości, którego pełna nazwa brzmi Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, to fundusz stworzony w celu pomocy osobom poszkodowanym w przestępstwach, świadkom, a także osobom opuszczającym zakłady karne. Został utworzony w 1997 r. na mocy ustawy Kodeks karny wykonawczy. Jego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


08.04.2021. Nowe rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzają zasadę, że gdy w procesie karnym bierze udział dziecko, należy się z nim komunikować w przystępny sposób. Każde dziecko i nastolatek może także wskazać osobę dorosłą, która będzie dla niego wsparciem podczas kontaktu z wymiarem sprawiedliwości. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


07.04.2021. Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pakiet zmian ustawowych pomoże dzieciom – pokrzywdzonym i świadkom przestępstw – czuć się bezpiecznie podczas postępowania karnego. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.


06.04.2021. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy Prawa o ustroju sądów powszechnych wprowadzi prekursorskie rozwiązania dla dobra dzieci – m.in. bezpłatną pomoc prawnika, zrozumiałe dla najmłodszych wskazówki, szkolenia dla sędziów z zasad kontaktu z dziećmi. Gościem audycji jest Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski.

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.