Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HOSPICJUM SANTA GALLA 1,5%

TRADYCJE ROZTOCZA

 

 

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu zaprasza do obejrzenia cyklu 5 audycji audiowizualnych pt. "Tradycje Roztocza" emitowanych na żywo w co drugą sobotę miesiąca we wrześniu i październiku oraz w pierwszą sobotę listopada 2021 r., o godzinie 20.10 na kanale YouTube KRZ oraz na antenie Katolickiego Radia Zamość.


11 września 2021 r. Audycja 1.

Gościem pierwszej audycji był Zespół śpiewaczy „GRABOWICZANKI” z Grabowicy (powiat tomaszowski), który przedstawił odbiorcom projektu genezę powstania zespołu, utwory muzyczne z bogatego dorobku, stroje ludowe nawiązujące do historii regionu tomaszowskiego oraz kuchnię regionalną. W audycji zaprezentowane zostały ręcznie wykonane kartki okolicznościowe oraz frywolitkowe ozdoby świąteczne.

 

25 września 2021 r. Audycja 2.

W drugiej audycji z cyklu Tradycje Roztocza swoją twórczość zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich "Kukiełczanki" z Tereszpola-Kukiełki reprezentujące powiat biłgorajski: historyczne stroje ludowe z lat 80-siątych, których charakterystycznym elementem są haftowane czerwone kwiaty, tradycyjną kuchnię regionalną z cenionym i nagradzanym pierogiem biłgorajskim, rękodzieła pełne koronkowych serwet. W audycji Panie z KGW ogłosiły konkurs, w którym do wygrania była ręcznie wykonana ikona metodą decoupage'u, a na koniec Kukiełczanki zaśpiewały a capella utwór "Niedaleko jeziora".


9 października 2021 r. Audycja 3.

Trzecia audycja to popis Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów oraz Zespołu Pieśni i Tańca KRESY z Lubaczowa. W audycji był poruszany wątek kultywowania najstarszych grafik ludowych, jakim są drzeworyty (słynny Drzeworyt Płazowski) oraz przekazywanie tradycyjnych technik szydełkowania na warsztatach z rękodzielnictwa. W kolejnej odsłonie programu przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca KRESY opowiedzieli o historii powstania zespołu, o specjalnie odtworzonym na potrzeby zespołu stroju lubaczowskim oraz o sztandarowym repertuarze jakim jest suita tańców lubaczowskich. Ostatnim wątkiem poruszanym w audycji był Festiwal Kresowego Jadła, prezentacja potraw regionu lubaczowskiego i zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, stanowiących jednocześnie elementy dekoracyjne podczas warsztatów z rękodzieła organizowanych przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów.


23 października 2021 r. Audycja 4.

Koło Gospodyń Wiejskich z Nieledwi i Kapela Ostrowiacy z Ostrówka to twórcy ludowi reprezentujący powiat hrubieszowski, goszczący w kolejnej już, czwartej odsłonie cyklu TRADYCJE ROZTOCZA. W audycji Panie z KGW Nieledew opowiedziały o przetworach i koncentratach z czego słynie miejscowość Nieledew oraz frykasach kuchni nieledewskiej. Internauci mieli możliwość obejrzenia owoców rękodzieła m.in haftowane chusty, wyszywane obrazy i stroiki świąteczne, a także pięknych strojów ludowych. W drugiej części Kapela Ostrowiacy z Ostrówka przybliżyła słuchaczom i internautom historię powstania zespołu oraz swój repertuar składający się z pieśni ludowych, biesiadnych, religijnych i partyzanckich. Na zakończenie artyści opowiedzieli o charakterystycznych cechach swojego ubioru stylizowanego na tradycyjny strój hrubieszowski.


6 listopada 2021 r. Audycja 5.

W ostatniej audycji kończącej cykl TRADYCJE ROZTOCZA gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich Grabowiec-Góra oraz Zakręconą Kapelę z Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. Tradycyjnie Panie przedstawiły historię powstania Koła oraz przykłady swoich umiejętności kulinarnych i rękodzielniczych: rolady szpinakowe i serowe, tradycyjny bigos przygotowany na przedwojennej patelni, "salceson waflowy", ręcznie haftowane fartuchy, pisanki, figury i obrazy aniołów oraz patriotyczne ozdoby nawiązujące do zbliżającego się Święta Niepodległości. W repertuarze kolejnego gościa audycji, czyli Zakręconej Kapeli znajdują się tradycyjne pieśni ludowe, ale również współczesne utwory w aranżacjach ludowych. W trakcie audycji Zespół wykonał regionalną pieśń lubelską "Zaświć Księżycu", a na zakończenie w ludowej aranżacji utwór "Baju baj" Anny Jantar.

 

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.