Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystartowali

W dn. 28.08 – 31.08, czyli od dzisiaj do soboty przez malownicze tereny naszego regionu prowadzi się XXXII Czteroetapowy Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Uroczyste Otwarcie Biegu odbyło się dzisiaj (28.08) przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej w Zamościu. W inauguracji Biegu uczestniczyli zaproszeni goście: władze Miasta Zamość, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, "Dzieci Zamojszczyzny", czyli mieszkańcy Zamojszczyzny, którzy podczas okresu II wojny światowej zostali objęci przymusowymi wysiedleniami.
Wystartowali

Podczas otwarcia przy pomniku „Dzieci Zamojszczyzny” odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów upamiętniając tragiczne losy historii naszego regionu. Przybyłych na bieg zawodników, a wiec biegaczy, rolkarzy, osoby niedowidzące i niewidome oraz osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbikeach powitał Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, który dokonał otwarcia biegu. O idei wydarzenia powiedział redaktor Janusz Kawałko, inicjator i pomysłodawca Czteroetapowego Biegu Pokoju Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.

POSŁUCHAJ

O martyrologii wydarzeń okresu II wojny światowej wszystkim obecnym przypomniał Julian Grudzień, prezes Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.

POSŁUCHAJ

Podczas wojny celem okupantów było wysiedlenie polskiej ludności i zajęcie terenu.
POSŁUCHAJ

Julian Grudzień jako "Dziecko Zamojszczyzny" dotkliwe przeżył wydarzenia okresu wojny ponieważ jako dziecko stracił ojca.
POSŁUCHAJ

Zdaniem Juliana Grudnia Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest szczególnym biegiem, ponieważ przypomina o wydarzeniach historycznych, o których zawsze należy pamiętać. Kiedyś ofiarami wojny były "Dzieci Zamojszczyzny", a dziś bohaterami są zawodnicy, którzy poprzez bieg upamiętniają te osoby.
POSŁUCHAJ

Dzisiaj (28.08) na linii startu Rynku Wielkiego stanęli zawodnicy którzy udali się w kierunku Zwierzyńca .Pokonują oni następujące miejscowości tj. - Płoskie - Zawada- Kąty - Niedzieliska - Brody Duże - Brody Małe - Żurawnica – Zwierzyniec. O przygotowaniach do biegu powiedział zawodnik startujący na handbiku.
POSŁUCHAJ

Biegacz, który do Zamościa przyjechał z zagranicy przyznał ,że trudnością nie są kilometry, a upalna pogoda.
POSŁUCHAJ

Na bieg przyjechał także zawodnik, który regularnie bierze udział w maratonach.
POSŁUCHAJ

W czwartek (29.08) zawodnicy pokonają takie miejscowości jak: Kosobudy – Obrocz – Guciów- Bondyrz – Kaczórki, skąd meta poprowadzi do Krasnobrodu (29 km). Trzeciego dnia w piątek (30.08) zawodnicy wezmą udział w półmaratonie z Zamościa do Skierbieszowa, a trasa poprowadzi przez zamojskie ulice Dzieci Zamojszczyzny i Aleje 1 Maja, a następnie biegacze pokonają Borowinę Sitaniecką i Dębowiec i Zrąb i spotkają się na mecie w Skierbieszowie. Ostatni IV etap odbędzie się w sobotę (31.08) i będzie to Kryterium Uliczne im. Lucjana Ksykiewicza na dystansie 15 km. Zawodnicy pokonają pętle ulicami Zamościa. Bieg zakończy dekoracja zawodników, którą tradycyjnie odbędzie się na zamojskim Rynku Wielkim.

Bieg odbywa się przy ograniczonym ruchu drogowym, dlatego organizatorzy apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drogach, szczególnie na zawodników poruszających się na wózkach.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole